Čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2022 dále ztrácela dynamiku, když meziročně vzrostla jen o 2,9 % - Globální ekonomický výhled únor 2023 - Čína
Čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2022 dále ztrácela dynamiku, když meziročně vzrostla jen o 2,9 %, resp. o 3 % za celý minulý rok, a dosáhla tak druhého nejnižšího tempa růstu od roku 1976. K růstu v minulém roce tradičně nejvíce přispěla spotřeba, která však v průběhu roku postupně slábla, což vyvrcholilo ve čtvrtém čtvrtletí, v němž byly hlavním faktorem růstu po dvou letech opět investice. Vývoj v minulém roce byl negativně ovlivněn především omezeními v důsledku šíření onemocnění COVID-19, která však byla ke konci minulého roku náhle zrušena, což mělo za následek prudký nárůst počtu nově nakažených osob.
Maloobchodní tržby v prosinci meziročně poklesly o 1,8 %, tj. výrazně méně než v listopadu. Také průmyslová produkce zůstala utlumená, když na konci roku dále zpomalila na 1,3 % meziročně. Uvolnění vládních restrikcí by na druhou stranu mělo přispět k rychlejšímu oživení čínské ekonomiky za předpokladu, že se epidemie opět nevymkne kontrole. Zlepšení již naznačují indexy PMI v nevýrobním odvětví i zpracovatelském průmyslu, jejichž hodnoty v lednu výrazně vzrostly. Dle únorového výhledu CF by se meziroční tempo růstu čínské ekonomiky v letošním a příštím roce mělo pohybovat nad 5 %. Rizikem zůstávají kromě přetrvávajícího napětí na trhu nemovitostí vysoce nejisté vyhlídky růstu světové ekonomiky, mimo jiné i v důsledku vyššího než očekávaného zpřísnění globálních finančních podmínek a zvýšeného geopolitického napětí. Proti tomu bude působit uvolněná fiskální politika i čínská centrální banka, která naznačila, že letos ponechá měnovou politiku relativně uvolněnou. V únoru ponechala hlavní úrokovou sazbu na 2,75 %.
Růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 2,1 % meziročně, což je nejvíce od října minulého roku. Rostoucí inflační tlaky odrážejí opětovné otevření ekonomiky a sílící spotřebitelskou poptávku. Zvýšené výdaje domácností na začátku roku byly rovněž ovlivněny dřívějším načasováním oslav spojených s příchodem čínského lunárního Nového roku, který letos připadl již na 22. ledna. Inflace se dle únorového CF bude v následujících dvou letech pohybovat nad 2 %. Naopak ceny výrobců, v nichž se dlouhodobě projevují nízké ceny komodit, v lednu meziročně dále poklesly o 0,8 %.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Vodafone tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů Vodafone
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- Nejlevnější tarify 2023 - srovnání tarifů operátorů
- Neomezený tarif 2023 - nejlevnější neomezené tarify
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI