Pardubický kraj spolupracuje s Akademií věd ČR při výzkumu alternativních systémů čištění odpadních vod
Kraj spolupracuje s Akademií věd ČR při výzkumu alternativních systémů čištění odpadních vod
(23.2.2023)Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR vypracoval za podpory Pardubického kraje projekt, jehož hlavním cílem bylo vytvořit komplexnější představu o pohybu fosforu v systémech kořenových čistíren. Tyto čistírny se vyznačují dobrým poměrem ceny vůči efektivitě, nízkou spotřebou energie a jednoduchou obsluhou a údržbou. Jsou alternativou zvláště pro menší obce, a zároveň představují možnou cestu, jak zlepšit stav životního prostředí.
„V České republice není na obecní kanalizaci napojeno více než jeden a půl milionu lidí. Proto se zde nabízí použití alternativního způsobu čištění odpadních vod z domácností. Kořenové čističky mají nízkou energetickou náročnost a mohou v nich být ošetřeny odpadní vody spolu s dešťovou vodou, proto mají velký potenciál v domácích, malých a středních systémech čištění odpadních vod,“ vysvětlil radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Vědci z Ústavu experimentální botaniky zjišťovali účinnost odstraňování sloučenin fosforu z vody stanovováním zbytkové koncentrace fosforu v odpadních vodách, zajímali se o podíl rostlin a narostlé biomasy na tomto procesu. Součástí výzkumu bylo i ověření využití ekologického materiálu, tzv. biocharu, k podpoře dalšího snížení koncentrace fosforu ve vodě.
„Výzkumníci doporučují kořenové čistírny menším obcím, kde není výhodné budovat biologicko-mechanickou čistírnu odpadních vod. Zároveň je žádoucí na polích udržovat co nejlepší zdravotní stav rostlin a pravidelně odstraňovat narostlou biomasu, která se dá využít i jako krmivo nebo hnojivo na polích. Tyto alternativní čistírny jsou příznivé k životnímu prostředí, protože pomáhají zadržování vody v krajině. Umělé mokřady jsou totiž schopné zadržet značné množství vody. Zmírňují tedy sucho a snižují znečištění povrchových vod,“ doplnil radní Miroslav Krčil.
Pardubický kraj výzkum v loňském roce podpořil 170 tisíci korun. Na projektu se podílí i Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice, kdy se žáci seznamují s měřením a stanovením fyzických, chemických a biologických parametrů odpadních a povrchových vod. Tato spolupráce pozitivně přispívá ke vzdělávání v oblasti ochrany životního prostředí.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory