Tenze ve výrobních vertikálách téměř zmizely. Jak tedy vysvětlit slabost produktivity? - Natixis
Hlavní ekonom Natixisu Patrick Artus se domnívá, že tenze v globálních výrobních řetězcích již téměř zcela vymizely. Z čeho tak usuzuje a jaké by to podle něj mohlo mít důsledky?
Artus poukazuje především na vývoj cen komodit, námořní dopravy a polovodičů – viz následující grafy. U průmyslových kovů a zemědělských komodit ceny konkrétně korigovaly z předchozích maxim, stále se ale drží vysoko nad úrovněmi z doby před rokem 2020. Cena lodní dopravy mezi USA a Čínou se vrátila na tyto úrovně a to samé platí o cenách polovodičů specifikovaných ve třetím grafu:
Artus tedy usuzuje, že tenze ve výrobních vertikálách do značné míry zmizely a příčin vidí hned několik. Patří mezi ně pokles světového obchodu a zejména čínských exportů do Spojených států a Evropy. K tomu se přidávají investice do výroby polovodičů, přepravních kapacit a podobně. A v neposlední řadě ekonom poukazuje na změnu ve struktuře poptávky, která se opět kloní směrem od zboží ke službám.
Tyto faktory tedy podle ekonoma pomohly snížit tlak ve vertikálách. K tomu ale dodává, že stále pozorujeme pokles tempa růstu produktivity, a to jak v eurozóně, tak v USA. Tento pokles byl doposud dáván do souvislosti právě s tlakem ve výrobních řetězcích. Pokud zde ale došlo k uvolnění, čím vysvětlit pokračující slabost na straně produktivity?
Artus se domnívá, že popsaný vývoj může být způsoben změnou v postojích zaměstnanců k práci. Svou roli podle ekonoma může hrát také to, že firmy si drží existující zaměstnance i přes nedostatečné využití kapacit, protože se domnívají, že přichází posílení ekonomické aktivity. K tomu ekonom přikládá i následující graf s vývojem počtu odpracovaných hodin na jednoho zaměstnance v USA a eurozóně:
Zejména v eurozóně je po roce 2020 znát výrazný pokles počtu odpracovaných hodin na zaměstnance. Ve srovnání s rokem 2010 je pak nyní asi o 4 % nižší, ve Spojených státech se nachází zhruba na podobné úrovni. S tím, že v roce 2019 byl asi o 1 – 2 % výš.
Zdroj: Natixis
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?