Komise předkládá obchodní dohodu mezi EU a Novým Zélandem k ratifikaci
Důležitý krok k ratifikaci obchodní dohody mezi EU a Novým Zélandem: Komise ji zaslala k podpisu Radě. Předání návrhů rozhodnutí o podpisu a uzavření dohody Radě představuje významný krok: jakmile dá Rada zelenou, mohou EU a Nový Zéland dohodu podepsat, a ta pak může být zaslána Evropskému parlamentu k vyjádření souhlasu. Po schválení může dohoda vstoupit v platnost.
Očekává se, že pro EU z toho budou plynout významné výhody. Dle předpokladů se díky této dohodě zvýší dvoustranný obchod až o 30 %, přičemž roční vývoz EU může vzrůst až o 4,5 miliardy eur. Investice EU na Novém Zélandu mohou vzrůst až o 80 %. Cla pro společnosti z EU se už od prvního roku uplatňování dohody mohou snížit o přibližně 140 milionů eur ročně.
Otevřený obchod je jedním ze čtyř pilířů průmyslového plánu Zelené dohody EU, který předsedkyně von der Leyenová oznámila 1. února 2023, a dohoda mezi EU a Novým Zélandem bude v tomto ohledu přínosem. Po svém zavedení přispěje k tomu, aby bylo hospodářství EU ekologičtější, konkurenceschopnější a odolnější.
Nové vývozní příležitosti pro velké i malé podniky
Dohoda zajistí podnikům nové příležitosti prostřednictvím:
- odstranění všech cel týkajících se vývozu z EU na Nový Zéland,
- otevření novozélandského trhu se službami v klíčových odvětvích, jako jsou finanční služby, telekomunikace, námořní doprava a doručovací služby,
- zajištění nediskriminačního zacházení pro investory z EU na Novém Zélandu a naopak,
- zlepšení přístupu společností z EU k novozélandským vládním zakázkám na zboží, služby, práce a koncesím na stavební práce,
- usnadnění datových toků, předvídatelných a transparentních pravidel pro digitální obchod a bezpečného on-line prostředí pro spotřebitele,
- předcházení neopodstatněným požadavkům na lokalizaci dat a zachování vysokých standardů ochrany osobních údajů,
- zvláštní kapitoly věnované malým a středním podnikům, díky které tyto podniky budou moci více vyvážet,
- výrazného snížení požadavků na dodržování předpisů a postupů s cílem umožnit rychlejší tok zboží,
- významných závazků Nového Zélandu chránit a prosazovat práva duševního vlastnictví v souladu s normami EU.
Zemědělsko-potravinářské odvětví: stimulace vývozu z EU a ochrana citlivých odvětví EU
Jakmile se dohoda začne uplatňovat, budou mít zemědělci v EU mnohem lepší příležitosti k prodeji své produkce na Novém Zélandu. Hned od prvního dne budou zrušena cla u klíčových vývozů z EU, jako je vepřové maso, víno a šumivé víno, čokoláda, cukrovinky a sušenky.
Kromě snížení celních sazeb pocítí zemědělci z EU i jiné výhody. Na základě dohody bude poskytnuta ochrana řadě vín a lihovin z EU (téměř 2 000 produktů figurujícím na úplném seznamu), jako jsou Prosecco, Polish Vodka, Rioja, Champagne a Tokaji. Kromě toho bude na Novém Zélandu chráněno 163 nejznámějších tradičních produktů EU (zeměpisných označení), jako jsou například sýry Asiago, Feta, Comté nebo Queso Manchego, šunka Istarski pršut, marcipán Lübecker Marzipan a olivy Elia Kalamatas.
Dohoda zohledňuje zájmy výrobců z EU v odvětví citlivých zemědělských produktů: některých mléčných výrobků, hovězího a skopového masa, ethanolu a kukuřice cukrové. V těchto odvětvích k liberalizaci obchodu nedojde. Zde naopak dohoda umožní dovoz s nulovým nebo nižším clem z Nového Zélandu pouze v omezených množstvích (prostřednictvím tzv. celních kvót).
Dosud nejambicióznější závazky v oblasti udržitelnosti obsažené v obchodní dohodě
Obchodní dohoda mezi EU a Novým Zélandem je první dohodou, která začleňuje nový přístup EU k obchodu a udržitelnému rozvoji oznámený ve sdělení nazvaném „Síla obchodních partnerství: společně za zelený a spravedlivý hospodářský růst“, která byla přijata pouhý týden před uzavřením jednání o obchodní dohodě v červnu 2022.
Obě strany se dohodly na ambiciózních závazcích v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje, které se vztahují na širokou škálu otázek založených na spolupráci a posíleném prosazování, včetně možnosti sankcí jako krajního řešení v případech závažného porušení základních pracovních zásad nebo Pařížské dohody.
Vůbec poprvé obsahuje obchodní dohoda EU zvláštní kapitolu o udržitelných potravinových systémech, zvláštní článek o obchodu a rovnosti žen a mužů a zvláštní ustanovení o reformě obchodu a dotací na fosilní paliva. Počínaje vstupem v platnost dohoda rovněž liberalizuje ekologické zboží a služby.
Tento přístup je v souladu s doporučeními občanů v rámci Konference o budoucnosti Evropy, kteří navrhují podpořit udržitelný obchod a zároveň otevřít nové příležitosti evropským společnostem.
Další kroky
Jakmile Rada přijme rozhodnutí o podpisu, mohou EU a Nový Zéland dohodu podepsat. Po podpisu bude znění dohody předáno Evropskému parlamentu k vyjádření souhlasu. Poté, co Parlament vysloví souhlas, může Rada přijmout rozhodnutí o uzavření dohody a jakmile Nový Zéland oznámí, že rovněž dokončil ratifikační postup, může dohoda vstoupit v platnost.
Souvislosti
Jednání o dohodě o volném obchodu s Novým Zélandem začala v červnu 2018. Do března 2022 proběhlo 12 kol jednání, po nichž následovaly diskuse mezi zasedáními vedoucí k uzavření jednání dne 30. června 2022, kdy dohodu ohlásila předsedkyně von der Leyenová a poté novozélandská premiérka Ardernová za přítomnosti výkonného místopředsedy Dombrovskise a novozélandského ministra obchodu O'Connora, kteří vedli jednání na obou stranách.
Další informace
Internetové stránky věnované obchodní dohodě mezi EU a Novým Zélandem
Informativní přehled o obchodní dohodě mezi EU a Novým Zélandem
Informativní přehled o obchodní dohodě mezi EU a Nových Zélandem – Obchod a udržitelný rozvoj
Informativní přehled o obchodní dohodě mezi EU a Novým Zélandem – Zemědělství
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz