Videokonzultace s lékařem má pro Němce smysl - Zajímavost
U mladé generace pacientů ve věku 16 až 29 let je už to dokonce celá čtvrtina (25 %), což je podstatně více než v jiných věkových segmentech: 20 % u skupiny ve věku 30-49 let; 17 % u skupiny 50-64 let a pouhých 7 % ve skupině pacientů nad 65 let. Tito Němci už mají osobní zkušenost s videohovorem s lékařem nebo terapeutem.
To jsou základní výstupy z reprezentativní studie uskutečněné digitálním svazem Bitkom v Německu na vzorku 1 144 osob ve věku od 16 let, z nichž 1 004 lze označit jako uživatele internetu. 43 % respondentů doposud žádnou komunikaci se zdravotní tematikou s odborníkem přes video neuskutečnilo, nicméně umí si do budoucna představit, že by touto formou konzultace proběhla. Více jak třetina (36 %) ovšem takovou alternativu zásadně vylučuje.
Jak dál v digitalizaci zdravotnictví a léčebného procesu?
O digitalizaci ve zdravotnictví šlo i při konferenci Digital Health Conference pořádané svazem Bitkom v Berlíně poslední listopadový den. Sešlo se na ní na 500 expertů a nejdůležitějších aktérů německého zdravotního sektoru, aby diskutovali o budoucnosti digitální formy zdravotního zabezpečení pacientů. Klíčový příspěvek přinesl spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.
„Digitalizace ve zdravotnictví může být úspěšná jen tehdy, přinese-li užitek, jenž lze prožít, tedy jestliže i uživatel uzná jeho prospěšnost. Dobrými příklady jsou videokonzultace a varovné aplikace během koronavirové pandemie. Nicméně chceme dosáhnout ještě víc. Proto vyvíjíme digitalizační strategii. Digitální aplikace a procesy se musí v medicíně stát běžnou každodenní praxí, abychom zlepšili péči o nemocné,“ zdůraznil spolkový ministr.
Kdy videokonzultace s lékařem pomůže?
Proč vlastně pacienti přistupují k této alternativě? V jakých situacích? Většina hledá pomoc přes video u všeobecných nebo chronických obtížích (43 %). Třetina (33 %) pokládá touto cestou všeobecné medicínské otázky. Přibližně stejný podíl (32 %) chtějí probrat s lékařem své nálezy a výsledky medicínských testů. Pouze 5 % respondentů se touto cestou obrací na lékaře nebo terapeuty s akutními příznaky a akutními zdravotními potížemi. A konečně 4 % oslovených využily videohovor k vysvětlení nějakého pojmu nebo nějakého medicínského výkonu.
„V mnoha běžných případech funguje „videoordinace“ stejně dobře, jako osobní návštěva lékařské praxe. Obzvláště pro imobilní osoby nebo chronicky nemocné pacienty je to šance, jak si „opatřit“ lékařskou pomoc bez námahy a dodatečných výdajů,“ připomněl Bernhard Rohleder, hlavní jednatel digitálního svazu Bitkom.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?