Tradiční filmový festival Kino na hranici
Tradiční filmový festival Kino na hranici
Od 29. dubna do 3. května 2022 proběhl na obou stranách řeky Olzy – v Českém Těšíně a Těšíně – 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici. Organizátoři se vrátili k původní květnové tradici.
Festival byl zahájen předpremiérovou projekcí českého snímku Kdyby radši hořelo, která proběhla za účasti režiséra Adama Kolomana Rybanského a dalších tvůrců, kteří se na vzniku filmu podíleli. Naopak závěrečným filmem byla Zázračná Brigitte Bardotová režiséra Lecha Majewského.
Velký ohlas měl dojemný slovenský film natočený v koprodukci s Ukrajinou 107 matek (ve slovenském originále se film jmenuje Cenzorka), který se odehrává v ženské věznici v ukrajinské Oděse. Tento hluboce působivý snímek je kombinací dokumentu a sociálního dramatu.
Návštěvníci 24. ročníku festivalu Kino na hranici mohli zhlédnout retrospektivu filmů Andrzeje Wajdy. Vedle známých Wajdových snímků jako Popel a démant (1958), Veselka (1972) nebo Člověk z mramoru (1977) nabídli organizátoři divákům možnost seznámit se také s méně známými díly tohoto režiséra – Lady Macbeth z Mcenského Újezdu (1962), Láska v Německu (1983) či Nastasja (1994). V rámci těšínské retrospektivy Andrzeje Wajdy se v Divadle Adama Mickiewicze v polském Těšíně promítala Země zaslíbená, tedy film, jehož část se v tomto místě natáčela.
Tradicí se již v Tešíně stála Literatura na hranici – několikadenní cyklus besed a debat, který doprovází těšínskou filmovou přehlídku Kino na hranici. Mezi hosty se objevila celá řada uznávaných spisovatelů, reportérů a publicistů z naší části Evropy. V debatě nazvané Divoký východ? Divoká válka? mj. o válce na Ukrajině hovořili Miroslav Karas, český novinář a bývalý zpravodaj České televize v Polsku a Rusku, Wojciech Jagielski, polský novinář a autor reportáží jako např. Wszystkie wojny Lary (Všechny Lařiny války), a Tomáš Forró, slovenský reportér a autor knihy Donbas – reportáž z ukrajinského konfliktu.
Nechyběla ani celá řáda nejnovějších filmů z Polska, Česka a Slovenska. Orgánizotaři se navíc věnovali tvorbě Jiřího Trnky a hudebním filmům v rámci programové sekce Viva musica.
Nejslavnějším polským hostem był herec Daniel Olbrychski.
Na své si přišli i nejmladší, do Těšína se totiž během festivalu sjíždějí slavné polské herečky, aby zatraktivnily průběh přehlídky pro místní děti i pro ty, které na Kino na hranici přijely se svými rodiči. Cyklus Herečky čtou dětem přilákal do parku Míru (Park Pokoju) obrovské množství zájemců. Oblíbené pohádky z dětství četly nejmladším účastníkům herečky Barbara Jonak, Jowita Budnik, Beata Kawka, Zuzanna Biernacka a Małgorzata Zajączkowska.
Pořadatelé festivalu nezapomněli na malé diváky ani při přípravách filmového programu. Jeho součástí byly čtyři snímky určené dětem: loutkový film Jana Baleje s názvem Barevný sen, koprodukční animovaný snímek Myši patří do nebe režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, polský Bolek a Lolek na Divokém západě a Hraný film Kristoffera Rusa s názvem Příliš starý na pohádky.
Poslední zprávy z rubriky Kultura:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?