Komise koná, aby zlepšila ochranu pracovníků pomocí nových limitních hodnot expozice u olova a diisokyanátů
Komise dnes přijala opatření k dalšímu zlepšení ochrany pracovníků před zdravotními riziky spojenými s expozicí nebezpečným chemickým látkám: olovu a diisokyanátům. Pokud jde o olovo, výrazně snížený limit expozice pomůže zabránit vzniku zdravotních problémů pracovníků, například negativnímu dopadu na reprodukční funkce a vývoj plodu. Pokud jde o diisokyanáty, nový limit expozice zabrání rozvoji astmatu a dalších respiračních onemocnění.
Komise konkrétně navrhuje změnit dvě směrnice: směrnici 2004/37/ES o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům, mutagenům a reprotoxickým látkám při práci (CMRD), pokud jde o olovo, a směrnici 1998/24/ES o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli používanými při práci (směrnice o chemických činitelích, CAD), pokud jde o olovo a diisokyanáty.
Další snížení limitní hodnoty expozice pro olovo
Olovo může ovlivnit sexuální funkci a plodnost a může poškodit vývoj plodu nebo potomků žen, jež jsou mu vystaveny. Může také poškodit nervový systém, ledviny, srdce a krev osob, které jsou mu vystaveny. Podle posouzení dopadů vypracovaného Evropskou komisí je v současné době v EU vystaveno v práci olovu 100,000 pracovníků.
Od roku 1982 zavedla EU limitní hodnoty expozice na pracovišti na ochranu pracovníků před negativními účinky olova na zdraví. Na základě nejnovějších vědeckých poznatků dnes Komise navrhuje:
- dále snížit limitní hodnotu expozice na pracovišti z 0,15 miligramu na metr krychlový (0,15mg/m3) na 0,03mg/m3 a
- snížit biologickou limitní hodnotu ze 70 mikrogramů na 100 ml (70 µg/100 ml) krve na 15 µg/100 ml.
I když pracovní sílu vystavenou olovu tvoří převážně muži, na zaměstnané ženy mohou působit další rizika, neboť olovo může mít negativní účinky na těhotné ženy a rozvíjející se plod. Komise proto rovněž opakuje, že v zájmu lepší ochrany žen je nanejvýš důležité zvýšit povědomí pracovníků o reprodukční schopnosti a zavést zvláštní opatření k minimalizaci případných rizik. A dále zajistit, aby hladina olova v krvi u žen v reprodukčním věku nepřekročila referenční hodnoty obecné populace, která není v příslušném členském státě vystavena olovu na pracovišti. Nejsou-li k dispozici vnitrostátní referenční úrovně, neměla by hladina olova v krvi u žen v reprodukčním věku překročit biologickou směrnou hodnotu činící 4,5 µg/100 ml.
Zavedení zcela prvních limitních hodnot expozice pro diisokyanáty
Diisokyanáty je označení pro různé chemické látky, které jsou často seskupeny na základě svých společných charakteristik a které mohou způsobit respirační onemocnění, jako je astma. Komise ve svém posouzení dopadů odhaduje, že v současné době je diisokyanátům v EU vystaveno 4,2 milionu pracovníků. V současné době neexistují na úrovni EU žádné limitní hodnoty pro diisokyanáty.
Komise proto poprvé navrhuje zavést limitní hodnoty na ochranu pracovníků před expozicí diisokyanátům při práci. Tyto limitní hodnoty se týkají dusíku, uhlíku a kyslíkové skupiny diisokyanátů, které způsobují nepříznivé účinky na zdraví:
- celková limitní hodnota expozice na pracovišti 6 µg NCO/m3 (to představuje maximální koncentraci látky ve vzduchu, kterou pracovník dýchá během určitého referenčního období, 8 hodin) a
- krátkodobá limitní hodnota expozice 12µg NCO/m3 (jedná se pro kratší referenční období, 15 minut. Použije se v případě, že negativní účinky látky na zdraví nelze odpovídajícím způsobem kontrolovat celkovou limitní hodnotou expozice, například během krátkodobé expozice, avšak vysoké intenzity).
Kromě limitních hodnot Komise navrhuje tzv. „upozornění“. K limitním hodnotám se přidávají upozornění, která zaměstnavatele a zaměstnance upozorňují na možnou expozici jinými cestami, než je vdechování, například kůží, a na potřebu zavést ochranná opatření.
Další kroky
Návrh Komise nyní projednají Evropský parlament a Rada. Po jeho přijetí budou mít členské státy dva roky na provedení směrnice ve svém vnitrostátním právu.
Souvislosti
Dnešní návrh je výsledkem rozsáhlého konzultačního procesu, který zohledňuje dvoufázové konzultace se sociálními partnery, jakož i úzkou spolupráci s vědci, zástupci pracovníků, zaměstnavateli a členskými státy.
Navazuje na závazky přijaté ve strategickém rámci EU pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na období 2021–2027, v němž Komise oznámila návrh limitních hodnot pro olovo a diisokyanáty. Vyplývá rovněž ze čtvrté revize směrnice o karcinogenech a mutagenech z března 2022, která rozšířila její oblast působnosti na reprotoxické látky ovlivňující reprodukční funkce. Tento návrh začleňuje olovo do oblasti působnosti stávající směrnice o karcinogenech, mutagenech a reprotoxických látkách. Tato opatření rovněž přispějí k provádění evropského pilíře sociálních práv.
Navrhované změny budou mít rovněž klíčový význam pro ochranu pracovníků v souvislosti s urychlením přechodu na klimatickou neutralitu: je pravděpodobné, že jak olovo, tak diisokyanáty se budou používat například při výrobě baterií a při výrobě lehčích elektrických vozidel, ve větrných turbínách nebo jako izolační materiály při renovaci budov.
Přibližně polovina všech expozic reprotoxickým látkám na pracovišti souvisí s olovem. V důsledku dřívější expozice olovu se v EU ročně vyskytne přibližně 300 případů špatného zdravotního stavu. K expozici dochází při těžbě a primárním zpracování olova a jeho následném použití ve výrobcích, jako jsou baterie. Mimoto mohou být pracovníci vystaveni olovu v důsledku jeho historického používání při renovacích, sběru odpadu, recyklaci a sanaci životního prostředí.
Expozice diisokyanátům na pracovišti je příčinou 9 až 15 % všech případů astmatu u dospělých v produktivním věku. Vrcholová expozice (tj. krátká doba trvání s vysokou intenzitou) je zásadním faktorem při rozvoji astmatu. Z tohoto důvodu se kromě obecné limitní hodnoty expozice na pracovišti navrhuje i krátkodobá limitní hodnota expozice. Expozice diisokyanátům na pracovišti se vyskytuje především při výrobě polyurethanu, který se používá pro výrobky, pěny, plasty, nátěry, laky, dvousložkové barvy a lepidla.
Vzhledem k tomu, že v současné době neexistují žádné limitní hodnoty pro diisokyanáty, navrhuje Komise přechodné období do 31. prosince 2028 s cílem podpořit podniky při jejich zavádění. Do té doby bude limitní hodnota expozice na pracovišti činit 10µg NCO/m3 a krátkodobá expozice by se měla omezit na 20µg NCO /m3.
Další informace
Návrhy
Posouzení dopadů
Unijní strategický rámec pro ochranu zdraví a bezpečnost při práci
Sledujte komisaře Nicolase Schmita na Twitteru
Přihlaste se k bezplatnému odběru elektronického zpravodaje Evropské komise o zaměstnanosti, sociálních věcech a sociálním začleňování
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bankovní účty plátců daně z přidané hodnoty (DPH)
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Ověření plátce daně z přidané hodnoty (DPH)
- DPH - Daň z přidané hodnoty
- Bitcoin - hodnota bitcoinu vývoj 2020 v USD
- Bitcoin - hodnota bitcoinu vývoj 2013 v USD
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Nový stavební zákon
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Komise koná, aby zlepšila ochranu pracovníků pomocí nových limitních hodnot expozice u olova a diisokyanátů
- Stav Unie: Komise vyzývá členské státy, aby zlepšily bezpečnost novinářů v celé EU
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?