Vývoj americké ekonomiky v letošním roce a co s ní udělá otevírání té čínské
Americká i evropská ekonomika si mohou vést lépe, než se čekalo. Stále se zaměřujeme spíše na rozvíjející se trhy než na ty vyspělé. Pro Bloomberg to uvedla Marcella Chow, která působí jako globální strategička v JPMorgan Asset Management. „Konstruktivní“ je zejména, co se týče Asie a Číny. Důvodem je hlavně otevírání čínské ekonomiky.
Momentum, které vytváří zmíněné otevírání, je podle strategičky větší, než se čekalo, a projevuje se to například v mobilitě obyvatelstva. Celkově se pak na akciích dá čekat vyšší volatilita, protože trhy odhadují, nakolik klesne inflace a jak se budou vyvíjet sazby. Chow se přitom domnívá, že „inflační riziko trochu kleslo“, ale sazby mohou dále růst.
JPMorgan predikuje, že „recese pravděpodobně přijde“, ceny na trzích implikují asi 90% pravděpodobnost recese. Podle strategičky by ale měla být krátká a mělká, dopad na akciové trhy by tak měl být omezený. Bezpečnější zůstávají ale i tak dluhopisy. Na Bloombergu hovořil rovněž Bob Michele z JPMorgan Asset Management. Ten klade důraz na to, že otevírání čínské ekonomiky znamená uvolnění pro obrovský počet čínských spotřebitelů. Ten převyšuje součet amerických a evropských a ve výsledku by mohlo dojít k tlaku na vyšší inflaci ve službách. A Čína bude také nakupovat více komodit, což se může projevit na jejích cenách.
Erin Browne ze společnosti PIMCO na expertova slova reagovala s tím, že podle ní bude dopad čínského otevírání na inflaci ve vyspělých zemích omezený, projeví se i na růstu. Dá se tak usuzovat z historického vývoje, tedy z období, kdy v Číně docházelo k oživení. Browne konkrétně odhaduje, že v případě Spojených států se čínský efekt může projevit zvýšením amerického růstu asi o 0,2 procentního bodu, u Evropy asi o 0,3 procentního bodu. Dopad na inflaci by měl být podobný nebo menší.
K dopadu otevírání čínské ekonomiky na komodity a následně inflaci ve vyspělých zemích Browne uvedla, že nejsilněji tento přenosový mechanismus funguje zejména přes ceny energií. A otevírání začalo již na podzim minulého roku, ceny energií přitom klesaly. Obvykle by se tedy dalo čekat, že Čína bude zvedat ceny komodit a inflaci, nyní k tomu nedochází.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?