Akcie i korporátní dluhopisy tančí jinak, než Fed píská
Předchozí recese přinášely znatelný růst averze k riziku na akciích, jejich rizikových prémiích a prémií na korporátních dluhopisech. Právě na ně se dnes zaměříme a zjistíme, že ani zde o něčem takovém zatím není vidu ani slechu. Trhy tančí jinak, než Fed píská.
Ceny akcií jsou z fundamentálního pohledu dány bezrizikovými sazbami, rizikovými prémiemi (dohromady požadovaná návratnost) a očekávaným růstem zisků. Následující graf od Morgan Stanley má ukazovat vývoj rizikových prémií. Ale způsob jeho kalkulace implikuje, že ukazuje dohromady vývoj rizikových prémií a růstových očekávání. To není nutně na škodu, můžeme to považovat za celkový indikátor optimismu/náklonnosti k riziku.
Podle grafu, který tu průběžně aktualizovaný ukazuji, je zmíněný indikátor nyní dost nízko (nízké rizikové prémie a/nebo vysoký očekávaný růst zisků). Pokud si tedy za porovnatelné období vezmeme posledních více než deset let. Jinak řečeno, optimismus/náklonnost k riziku je hodně vysoko, spíše se blíží standardům před rokem 2008. A jak poukazuje MS, rozhodně se ani vzdáleně nepřibližuje hodnotám zaznamenaným kolem posledních dvou recesí. Další způsob jak ukázat, že akcie nyní recesi nečekají a ani žádné dlouhodobě nevlídné prostředí.
Zdroj: Twitter
Druhý dnešní graf ukazuje skutečné rizikové prémie, ale na korporátních dluhopisech (na akciích ani přímo pozorovatelné nejsou). Konkrétně jde o rozdíl ve výnosech dluhopisů s ratingem BBB a amerických vládních obligací:
Zdroj: Twitter
Riziko na akciích není to samé, jako riziko na dluhopisech. A to samé platí o prémiích. Nicméně i zde vidíme, že nyní jsou rizikové prémie hodně nízko. Z tohoto pohledu tedy recesi nevěští ani korporátní spready. Nicméně BofA v grafu klade důraz na to, že podobné mimořádně nízké prémie v minulosti předbíhaly jejich prudký růst a někdy i výrazné tenze na finančních trzích, popřípadě v celé ekonomice.
Na závěr připomínka, že akcie i korporátní spready (spolu s vládními dluhopisy a kurzem dolaru) určují celkové finanční podmínky v US ekonomice. Výše uvedené je z velké části důvodem, proč se tyto podmínky již nějaký čas uvolňují, i když Fed dál zvedá sazby. Až vývoj inflace ukáže, zda finanční podmínky „správně“ eliminovaly utahování ze strany centrální banky. Či zda jen donutily Fed k ještě razantnějšímu zvednutí sazeb.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?