Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  03.02.2023 13:49:37

Inflace zrychlila k 19 %, průmysl pokračoval v oživení (Měsíční předpovědi)

Očekáváme, že v prosinci pokračoval meziměsíční růst průmyslové produkce. Pozitivní vliv by mělo nadále mít především zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích a vysoký stav dosud nerealizovaných objednávek. Maloobchodní tržby sice ke konci loňského roku pravděpodobně ještě mírně meziměsíčně klesaly, oproti předchozím měsícům ale již znatelně pomalejším tempem. K postupné stabilizaci spotřebitelských výdajů by podle nás měla přispět vyšší mzdová dynamika a nižší ekonomická nejistota. Inflace v lednu podle našeho odhadu zrychlila z 15,8 % na 18,7 % y/y, když působilo zejména odeznění vlivu úsporného tarifu a další růst cen energií.

Závěr loňského roku ve znamení pokračujícího oživení průmyslové produkce

Průmyslová produkce podle našeho odhadu v prosinci vzrostla meziměsíčně o 2,1 % po listopadovém růstu o 3,1 %. Příznivý vliv by mělo nadále mít především zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích a s tím spojené obnovení dodávek výrobních vstupů. Podle ukazatele od newyorského Fedu byla úroveň napětí v globálních dodavatelských řetězcích v závěru loňského roku nejnižší za poslední zhruba dva roky. Očekáváme tak pokračující růst výroby automobilů. Data Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) podle našeho odhadu ukazují na sezonně očištěný meziměsíční nárůst produkce aut o přibližně 2 %. Prosincový průzkum PMI ve zpracovatelském průmyslu pak indikoval meziměsíční zlepšení výrobních podmínek poprvé od loňského srpna. Pokračující oživení průmyslové produkce by bylo rovněž v souladu s již zveřejněnými daty ze sousedního Polska. Po předchozích odstávkách by se ve statistikách stále mohla pozitivně odrážet i obnovená výroba energetického průmyslu. V meziročním vyjádření očekáváme prosincový růst celkové průmyslové produkce o 3,6 % (NSA), po zohlednění rozdílného počtu pracovních dní (o jeden méně) pak o 6,5 % (WDA). Také další měsíce by podle nás měly být ve znamení pozitivního vývojového trendu. Pomoci by k tomu měl stále vysoký stav dosud nevyřízených objednávek, výrazně nižší velkoobchodní ceny energií a lepšící se sentiment. Situace v dodavatelských řetězcích doznala značného zlepšení, i tak se ale nárazově objevují dílčí problémy s nedostatkovými vstupy. Lze tak očekávat, že vývoj průmyslové produkce zůstane v následujících měsících volatilní.

Pokles maloobchodních tržeb se ke konci roku zmírnil

Odhadujeme, že maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci klesly meziměsíčně o 0,2 %, tedy obdobným tempem jako v listopadu (-0,3 % m/m). Výdaje domácností se tak po předchozím strmém poklesu pomalu stabilizují. Poslední dva měsíce loňského roku přinesly nepatrné zlepšení spotřebitelského sentimentu. Výraznější nárůst pak přišel letos v lednu, kdy spotřebitelská důvěra dosáhla nejvyšší úrovně od března loňského roku. Přispělo k tomu významné snížení obav domácností z dalšího růstu spotřebitelských cen. Ke zmírnění poklesu tržeb podle nás pomohla i vyšší mzdová dynamika, kterou pro Q4 22 indikují data z průmyslu a stavebnictví. Řada podniků se na podzim rozhodla kompenzovat svým zaměstnancům část poklesu kupní síly mezd vlivem vysoké inflace. Obnovená výroba aut by pak mohla přispět k pokračujícímu mírnému růstu tržeb za jejich prodej. V případě celkových maloobchodních tržeb tak čekáme jen nepatrný meziměsíční pokles o 0,1 % po předchozí stagnaci. Meziročně by celkové tržby podle našeho odhadu měly být nižší o 4,0 %, bez prodejů aut o 5,4 % (WDA). Rychlejší růst mezd, nižší nejistota a lepší vyhlídky na vývoj ekonomiky by podle nás měly v průběhu letošního roku vést nejprve k úplnému zastavení poklesu a poté k postupnému obnovení růstu spotřebitelské poptávky a maloobchodních tržeb.

Růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 18,7 % y/y

Spotřebitelské ceny podle naší prognózy v lednu vzrostly meziměsíčně o výrazných 7,1 %, když působilo odeznění vlivu úsporného tarifu a další růst cen energií. Průměrná cena elektřiny se působením obou zmíněných faktorů podle našeho odhadu zvýšila o 125 % m/m na úroveň vládního cenového stropu. Ohlášeno bylo rovněž výrazné zdražení dodávek tepla a vody, které odhadujeme v obou případech v průměrné výši 20 % m/m. Cena plynu, která ve druhé polovině loňského roku rychle rostla, by se s nabytím účinnosti vládního stropu měla v lednu naopak mírně snížit (předpokládáme pokles o 5 % m/m). Zvýšení čekáme i u neenergetické části regulovaných cen. Regulované ceny jako celek by tak měly být hlavním zdrojem lednové meziměsíční inflace (s příspěvkem ve výši 5,6 pb). Na začátku letošního roku pravděpodobně rostly i ceny potravin, zatímco ceny pohonných hmot nadále klesaly. Leden je měsícem, kdy k pravidelné revizi cen přistupuje větší počet prodávajících. Současné stále vysoce proinflační prostředí může prodejce na jednu stranu nabádat k dalšímu výraznému zdražení, na stranu druhou však v předchozích měsících výrazně klesla poptávka. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření tak čekáme stagnaci jádrové inflace na 0,7 %. V meziročním vyjádření by ale jádrová inflace měla působením vyšší srovnávací základny klesnout z 13,3 % na 12,8 %. Celková meziroční inflace, především v důsledku již zmíněných regulovaných cen, podle nás zrychlila z prosincových 15,8 % na 18,7 % v lednu. Tento odhad je však spojen s velkou mírou nejistoty a s riziky rovnoměrně rozloženými na obě strany. V dalších měsících by měl růst spotřebitelských cen zvolňovat. I tak se ale podle naší prognózy celková meziroční inflace nedostane do konce letošního roku pod 10 %, když bude působit nízká srovnávací základna z konce loňského roku spojená se zavedením úsporného energetického tarifu. Jádrová inflace by se na konci roku měla pohybovat kolem 6 % y/y. Podrobněji naši aktualizovanou prognózu popisujeme v nových Ekonomických výhledech, které jsou k dispozici zde: https://bit.ly/CEOQ123cj.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.



Přečtěte si také:

30.08.2024Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
05.12.2023Zlepšení reálné ekonomiky a pokles inflace k 7 % (Měsíční předpovědi) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688