Research (Česká spořitelna)
Akcie v ČR  |  27.01.2023 10:53:58

ČEZ: Vláda by měla u případného odkupu zvažovat i dopady na rozpočet (ať už svůj, či firmy) a na český akciový trh


Legislativní rada vlády včera projednala – a nedoporučila – úpravu zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Navrhovaná úprava vládě zjednodušuje rozdělení „společnosti strategického zájmu s většinovou majetkovou účastí státu, jejíž akcie byly přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu a která je subjektem kritické infrastruktury podle zákona upravujícího postup při krizových situacích“. Zjednodušení spočívá v tom, že pro rozdělení firmy a případné „ukončení účasti jednoho nebo více akcionářů v rozdělované akciové společnosti“ by nově stačil souhlas 85% akcionářů přítomných na valné hromadě místo doposud obvyklých 90%. VH by byla usnášení schopná za přítomnosti alespoň dvou třetin akcionářů. Ukončením účasti jednoho nebo více akcionářů v rozdělované společnosti by bylo možno rozhodnout, pokud současně současně rozdělovaná společnost rozhodne o nabytí vlastních akcií (v souladu se zákonem o obchodních korporacích). Tento návrh zákona je šitý přímo na míru ČEZ. Legislativní rada je pouze poradní orgán a vláda se jejím nedoporučením nemusí řídit, jak to již v minulosti udělala.

Tento návrh zákona demonstruje, že vláda vážně zvažuje rozdělení ČEZ i možné úplné vytlačení minoritních akcionářů. Vláda by si se svým 70% podílem mohla rozdělení s nebo bez odkupu minorit sama schválit při maximální účasti asi 82,3% akcionářů na VH, což není nepředstavitelné. Z pohledu celkového vnímání investičního prostředí v ČR by to ovšem byl vlastní gól. Spekulace o odkupu jsou pravděpodobně hlavním důvodem nedávného růstu akcií ČEZ a tlak na růst by tak mohl pokračovat - i když navrhovaná úprava v sobě obsahuje odkup minorit jen jako jednu z možností. My se domníváme, že vláda ještě definitivně nerozhodla o způsobu tzv. „restrukturalizace“ ČEZu a tato ne zrovna standardní chystaná úprava zákona je pravděpodobně jen předběžným krokem.

Vláda musí zvažovat i dopady případného odkupu na rozpočet (ať už svůj, či firmy) a měla by velmi zvažovat i případný hluboký dopad na český akciový trh. Výrazné snížení obchodovaného podílu v ČEZ či úplný delisting firmy by mělo výrazný dopad na přístup menších rostoucích firem, potřebujících nedluhový kapitál, na akciový trh. Ty by byly ještě více závislé na vstupu zahraničních soukromých investorů, tedy na odtoku vlastnictví českých firem do zahraničí.

Petr Bártek, analytik

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688