Ranní okénko - Jak rychle rostla americká ekonomika v závěru roku?
Dnes vychází v USA výsledek HDP za poslední kvartál roku 2022. Očekáván je relativně silný růst podpořený mj. poptávkou, kdy výdaje za zboží již začaly slábnout, stále silnou dynamiku si ale udržely výdaje domácností za služby. Kromě HDP přijde i statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, prodaných novostaveb nebo tradiční týdenní čísla ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Včerejší Ifo index z Německa podpořil objevující se opatrný optimismus ohledně budoucího ekonomického vývoje, kdy se nenaplňují nejčernější scénáře a eurozóna se i díky příznivějšímu počasí začíná odrážet od dna. Větší optimismus ostatně zní i od německé vlády, která vylepšila svůj odhad růstu HDP pro letošní rok z -0,4 % na +0,2 %.
Americká ekonomika si v Q4’22 měla podle mediánového odhadu polepšit o 2,6 % (po +3,2 % v Q3). Jedná se o anualizovanou hodnotu, kterou lze zjednodušeně do v Evropě více používané podoby přeložit jako mezikvartální růst o 0,6-0,7 %. Spotřeba domácnosti by měla podle odhadů analytiků růst annualizovaně o 2,8 %, což by především díky dynamice ve službách mělo znamenat zrychlení proti Q3’22 (+2,3 %). Ve směru růstu šla pravděpodobně i složka tvorby zásob spolu s investicemi firem. Naopak silně proti růstu by měla v rámci výsledku působit složka investiční aktivity domácností, kdy v důsledku vyšších hypotečních sazeb výrazně poklesly nákupy nemovitostí.
Statistika amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby bude za prosinec ovlivněna aktivitou firmy Boeing, která v minulém měsíci čelila největšímu množství objednávek od konce roku 2017. Očekáván je tak meziměsíční nárůst o 2,5 %. Podstatně sledovanější proto bude statistika po očištění o sektor dopravy, kde medián počítá s poklesem o 0,2 %.
Po nečekaném listopadovém růstu ukáže prosincová statistika prodejů nových domů z USA zpomalení. Odhad trhu počítá s -4,5 %. Snižující se prodeje mohou dále vytvářet tlak na pokles cen.
Pohled zpět:
Nálada firem v Německu je čím dál tím méně pesimistická. Index institutu Ifo ukázal lednové zlepšení složky budoucích očekávání na hodnotu 86,4 z 83,2 bodů. Ta je tak nejvyšší od loňského května. Nálada rostla především u firem ve zpracovatelském průmyslu, kterým sice klesá počet nevyřízených objednávek, očekávají ale, že výroba opět vzroste. Lepší vyhlídky do budoucnosti mají i podnikatelé ve službách.
Koruna nepřestává posilovat a včera prolomila hranici 23,80 EUR/CZK. Aktuálně se obchoduje v její těsné blízkosti. Lepší nálada v eurozóně pak pomáhá i eurodolaru, který se dnes ráno obchoduje nad hranicí 1,09 EUR/USD. Americký akciový trh začal včerejšek propadem, kdy index S&P 500 v průběhu dne ztrácel přes 1,5 %. Během dne ale ztráty dohnal a uzavřel bez větších změn. Výraznější pohyb nezaznamenal ani německý DAX. Naopak pražská burza si polepšila téměř o 1 % díky růstu akcií společnosti ČEZ.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?