Začíná nový bitcoinový cyklus
Bitcoin pokořil hranici 23 000 dolarů za minci a lidé od crypto-twitteru až po renomované ekonomy nemohou najít shodu, zda je tu konec medvědího trhu, anebo se jedná naopak o tzv. „medvědí past“, do které popadá hromada přehnaně optimistických býků. Dnes se podíváme na to, jak to bylo a jak to bude, a také, jestli je výše zmíněná debata vůbec důležitá.
Důvodů pro náhlé oživení pozitivního sentimentu vůči Bitcoinu bude pravděpodobně hned několik. Mohou to být pozitivní data ze Spojených států týkající se míry inflace a (ne)zaměstnanosti, nebo zkrátka někomu s velkým balíkem peněz přišla nabídka levného Bitcoinu až příliš lákavá. Jak to bylo, se tedy asi nedozvíme. Ono to vlastně ani není důležité. Pojďme se společně podívat, co to pro nás znamená na začátku roku 2023 z pohledu běžného člověka.
Bitcoinové cykly nebo samonaplňující se proroctví
Zajímavý pohled může být skrze analytický model zkušeného investora Boba Loukase, který se věnuje technické analýze a „bájným“ čtyřletým cyklům, které se u Bitcoinu v historii opakovaly.
Tento čtyřletý cyklus má co do činění s tzv. půlením odměn (halving) za těžbu Bitcoinu. Krátce řečeno předpoklad ceny růstu způsobí „škytnutí“ na do té doby nudném grafu, to vyřadí ze hry spekulanty, kteří očekávají další propady, a tento počáteční příliv nového kapitálu nastartuje u lidí tzv. FOMO (strach z ušlé příležitosti) a v dlouhodobějším měřítku zažehne nový bull-run. Mnozí tvrdí, že teorie cyklů je dávno ze hry – tváří v tvář světové recesi – ale zdá se, že by přece jen mohly fungovat jako jakési samonaplňující se proroctví.
Zpátky tedy k Bobu Loucasovi, který se již několikrát v loňském roce nechal slyšet, že si myslí, že pokud k 10. lednu 2023 bude Bitcoin obchodován nad hranicí 17 000 dolarů za minci, tak máme „vyhráno“ a medvědí trh je za námi. A nejenom, že Bitcoin tuto hranici (byť poměrně těsně) dokázal překonat, ale v následujících dnech vyrostl až na 23 000 dolarů, kde sedí v době psaní tohoto článku. Došlo tak k zacelení rány, kterou způsobil pád burzy FTX. Oproti onomu listopadu však na trhu vnímáme pozitivnější náladu.
Zdroj: Twitter (@adam3us) a tradingview.com
Je tedy na Bitcoin pozdě? Ale kdeže!
Nabízí se tedy klasická otázka: je na Bitcoin pozdě, ujel mi vlak? Ovšemže ne. Říkali jsme to v posledním roce směrem „dolů“ a budeme to nadále říkat i po cestě „nahoru“. Z našeho pohledu je Bitcoin dlouhodobá hra. Je to spíše spoření než spekulativní investice, za kterou je často mylně považován.
Při pohledu na rozpor mezi úrokovými sazbami a faktickou mírou znehodnocování kupní síly možná dokonce po čase dojdete k uvědomění, že Bitcoin je ve skutečnosti jediné opravdové spoření, které dnes máme k dispozici.
Pokud vám totiž někdo dá na spořícím účtu 5% úrok a vy přitom víte, že inflace je – oficiálně – 15 %, reálně spíše 30 a více procent, tak spořit vlastně nedává smysl. Nespoříte, jen se necháváte inflací okrádat o něco pomaleji. Vyhrát v tomto systému může jedině ten, kdo má dost peněz a majetku na to, aby toto nepříjemné období překlenul, nebo je ochotný riskovat a zadlužovat se, protože je to pro něj momentálně výhodné.
Bitcoin jako třetí a nejlepší cesta
S Bitcoinem existuje ještě jedna cesta. Systém zadarmo tisknutých peněz centrálními bankami prostě obejdete. Odkládat si pravidelně pomocí DCA metody do Bitcoinu to, co byste si ve zdravém prostředí rádi spořili „na horší“ časy je skvělá a hlavně bezpečná strategie. Možná je nudná a nejspíš vám nepřinese pohádkové bohatství již za několik týdnů, ale v horizontu několika let vás bezpečně uchrání od zcela jistého znehodnocování vaší domácí měny – ať už je to koruna, nebo euro.
Už máte svůj DCA plán pro pravidelné nákupy Bitcoinu? Vyzkoušejte Simplecoin. Nejstarší českou krypto-směnárnu, kde můžete nakupovat Bitcoin a jiné kryptoměny rychle, jednoduše a bezpečně.
František Marek
Mojí misí je rozšířit pochopení Bitcoinu mezi běžné lidi. Byla to právě absence přístupných informací o Bitcoinu, která mě v roce 2014 odradila od investice do něj. Nakonec jsem do králičí nory spadl až v roce 2021, tedy přesně včas, abych s Bitcoinem zažil jeho první opravdovou finanční krizi. Moje odhodlání sílí každým dnem - rozpadající se současný finanční systém totiž dává Bitcoinu víc a víc za pravdu.
Simplecoin
Simplecoin je nejstarší česká online směnárna kryptoměn. Zaměřuje se na bezpečnost, transparentnost, uživatelsky přívětivou podporu a zákaznický servis. V současné době nabízí nákup devíti různých kryptoměn za CZK nebo EUR a připravuje další rozšíření nabídky.
Více informací na simplecoin.eu/cs.
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Začíná nový bitcoinový cyklus
- Začíná nový bitcoinový cyklus - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Začíná nový bitcoinový cyklus - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Začíná nový bitcoinový cyklus - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Začíná nový bitcoinový cyklus - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Čtyřletý bitcoinový cyklus a zklamaný Taleb
- Čtyřletý bitcoinový cyklus a zklamaný Taleb - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Čtyřletý bitcoinový cyklus a zklamaný Taleb - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory