justice.cz (Justice)
Z domova  |  19.01.2023 10:59:06

Diskuse o boji proti korupci pokračují druhou konferencí na téma střetu zájmů podpořenou z fondů EHP 2014-2022

Diskuse o boji proti korupci pokračují druhou konferencí na téma střetu zájmů podpořenou z fondů EHP 2014-2022

Dneškem začala v tomto týdnu již druhá dvoudenní konference, tentokrát s názvem „Zintenzivnění boje proti korupci: střet zájmů", která se za účasti mezinárodních řečníků koná ve dnech 19. a 20. ledna 2023 v hotelu Hermitage Prague. Tématem konference je střet zájmů, tedy situace, kde se soukromý zájem veřejného funkcionáře dostává do konfliktu s zájmem veřejným.

Právní úprava regulující střet zájmů představuje v prostředí demokratického právního státu nepostradatelný nástroj budování důvěry občanů v instituce státu a posiluje nezávislost při výkonu veřejných funkcí, předchází klientelismu a dalším negativním jevům při výkonu veřejné moci a v neposlední řadě šetří veřejné prostředky. „Význam problematiky střetu zájmů nedávno připomněla vláda ve svém programovém prohlášení, když zdůraznila pozitivní vliv absence střetu zájmů u osob ve vedoucích pozicích na kvalitu politické kultury," konstatoval ve svém úvodním slovu vrchní ředitel sekce koordinace tvorby právních předpisů a boje proti korupci Ministerstva spravedlnosti Michal Franěk.

Klíčovým právním předpisem upravujícím uvedenou problematiku je v českém právním řádu zákon o střetu zájmů, jehož gestorem je Ministerstvo spravedlnosti. Zákon o střetu zájmů v prvé řadě tento pojem definuje a dále stanoví pro veřejné funkcionáře řadu povinností, za jejichž neplnění umožňuje ukládat sankce. Cílem Ministerstva spravedlnosti jako gestora je nacházet rovnováhu mezi legitimními cíli, které právní úprava sleduje, a základními právy, svobodami a oprávněnými zájmy nositelů veřejných funkcí, do nichž tato úprava zasahuje.

Na konferenci bude představena komparativní studie ke střetu zájmů vypracovaná pro Ministerstvo spravedlnosti neziskovou organizací Transparency International – Česká republika. Komparativní studie přináší řadu případů dobré zahraniční praxe a může být inspirací (nejen) pro legislativní činnost na národní úrovni.

Uskutečnění konference je další z hlavních aktivit projektu „Zintenzivnění boje proti korupci zvyšováním povědomí veřejného sektoru se zaměřením na soudce, orgány činné v trestním řízení a veřejnou správu", který je v rámci programu „Řádná správa" podporován z Fondů EHP na léta 20142022. Finanční podpora z Fondů EHP umožňuje všem zúčastněným, aby se v rámci projektu řešeným tématům věnovali více do hloubky. I v tomto případě výstupy projektu zaměřené na problematiku střetu zájmů přispívají k lepšímu porozumění problematice, pomáhají zavádět účinná opatření a zároveň o problematice rozšiřovat povědomí navenek. Projektovými partnery Ministerstva spravedlnosti jsou Nejvyšší státní zastupitelství a Justiční akademie.

Konference se kromě řečníků a účastníků z České republiky aktivně účastní i řečníci z Chorvatska, Belgie a Kanady.

 

 

 

 

Logo projektu Zintenzivnění boje proti korupci zvyšováním povědomí veřejného sektoru se zaměřením na soudce, orgány činné v trestním řízení a veřejnou správu

Ministerstvo spravedlnosti

19.1. 2023

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688