Inflace byla loni druhá nejvyšší v historii ČR, průměrně 15,1 %. Vysoké jsou náklady na bydlení
Inflace byla loni v Česku druhá nejvyšší v historii samostatné České republiky, průměrně činila 15,1 procenta. Vyšší byla pouze v roce 1993. Ceny zboží úhrnem v roce 2022 vzrostly o 16,8 procenta a ceny služeb o 12,3 procenta, vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Spotřebitelské ceny v prosinci meziměsíčně nepatrně klesly o 0,4 procenta na 15,8 procenta. Způsobil to hlavně pokles cen automobilů a pohonných hmot. Naopak náklady na bydlení zůstávají stále velmi vysoké, zdražují i potraviny.
Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským prosincem o 10,9 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,9 procenta), vodného (+ 5,3 procenta), stočného (+ 6,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 28,8 procenta). Výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu byly v prosinci meziročně vyšší o 20,8 procenta.
Náklady na bydlení nadále zvyšuje hlavně růst cen energií, přestože cena elektřiny byla díky zavedení úsporného tarifu a dočasnému zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie v prosinci nižší o 21,2 procenta. Naopak ceny zemního plynu zrychlily svůj růst na 140,2 procenta. Ceny tuhých paliv meziročně vzrostly o 66,4 procenta. Za energie tak lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu. Ceny zboží letos v prosinci v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 17,8 procent, služby zdražily o 12,5 procenta.
Domácí rozpočty tak stále drtí vysoké ceny nejen bydlení, ale také základních potravin. Většina z nich je až o desítky procent dražší než loni. Dá se očekávat, že velmi brzy přijde povánoční vystřízlivění. Zatímco svátky si ještě spousta rodin chtěla udělat co nejpěknější, v novém roce už budou muset více šetřit a obracet každou korunu. To se dotkne také obchodníků, kteří se musí připravit na další propad tržeb.
Inflace zásadně škodí i těm, kdo do kapsy tak hluboko nemají, protože jim jejich úspory znehodnocuje. Za loňský rok totiž hodnota úspor uložených v penězích klesla o 15,1 procenta. Z každých sto tisíc korun tak loni inflace ukousla 15 100 korun. Jednu z mála možností, jak se před tímto znehodnocováním úspor bránit, i loni představovaly investice do nemovitostí. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu inflaci spolehlivě poráží.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a
předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?