Inflace: nahoru a dolů
Spotřebitelské ceny v závěru roku meziměsíčně stagnovaly, zatímco v listopadu vzrostly o 1,2 % po předchozím poklesu o 1,4 %. Rozkolísanost je dána zejména vlivem fiskálních opatření tlumící dopad růstu cen energií. V meziročním srovnání míra inflace v prosinci klesla z 16,2 % na 15,8 % - výrazněji, než jsme odhadovali (16,1 %). Konsensus trhu se zastavil na 16,2 %. Za celý rok 2022 činila průměrná inflace 15,1 %, což je víceméně v souladu s naší prognózou, jež počítala s 14,9 %.
Prosincový vývoj cen nepovažujeme za nikterak překvapivý. U hlavních skupin spotřebitelského koše se dostavil předpokládaný vývoj. Ceny v oddíle dopravy poklesly meziměsíčně o 10,5 % díky zlevnění pohonných hmot. Naopak ceny potravin a nealko nápojů působily proinflačně, ale méně než jsme očekávali, což z velké části vysvětluje výraznější než námi odhadovaný pokles meziroční inflace. Ceny energií byly již umírněnější, když ceny zemního plynu vzrostly meziměsíčně o 2,0 % a elektřiny o 1,2 %. V listopadu přitom zdražení u plynu činilo 14,1 % a elektřiny 3,9 %. Výrazně se statistikou spotřebitelských cen zahýbala fiskální opatření (POZE a úsporný tarif). Pokud odmyslíme jejich efekt, dosáhla by inflace meziročně 19,3 % oproti 15,8 % (zde je ale třeba brát v potaz efekt odpuštění DPH navyšující meziroční inflaci). Ovšem i tak by se jednalo o zvolnění tempa růstu cen, jelikož v listopadu dosáhla inflace bez vlivu fiskálních opatření 19,8 %. Výsledek inflace uvítá ČNB. Ta se koncentruje především na poptávkové vlivy a data ukazují, že by měly postupně slábnout. Vývoj výdajů a příjmů v rámci sektorových účtů ČSÚ indikuje snižující se ochotu domácností utrácet a dále vyčerpávat své úspory. Firmám se doposud dařilo přenášet zvýšené náklady na spotřebitele. Prostor činit tak i nadále se uzavírá. Ceny služeb v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, identicky jako v listopadu. Ceny zboží naopak poklesly o 0,2 % po listopadovém růstu o 1,8 %.
Výhledově očekáváme pokračující zvolnění poptávkové inflace na pozadí poklesu kupní síly. Navíc dle dat klesají také externí nákladové cenové tlaky, jak dokumentuje například PMI v eurozóně. Pokles inflace ale očekáváme pouze pozvolný z důvodu nadále zvýšených inflačních očekávání, nízké nezaměstnanosti a sekundárním dopadům z předchozích nákladových šoků (ceny energií). Navíc po prosincovém poklesu meziroční inflace nás pravděpodobně čeká v lednu růst z důvodu tradičního přenastavení cen zboží a služeb a zdražení energií s koncem platnosti úsporného tarifu. Ten sice vystřídá strop cen, nicméně u cen elektřiny očekáváme přibližování ke stanovenému stropu zdola, u cen plynu pak shora. Lednová inflace je důležitá pro trajektorii meziroční inflace po zbytek roku. Pro rok 2023 očekáváme inflaci v průměru blízko 9 % s riziky směrem nahoru.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?