Ranní okénko - První pátek roku ve svižném tempu, pozornost míří k americkému trhu práce
Pátek v poklidném tempu se tentokrát nekoná a ekonomický kalendář je až do pozdních odpoledních hodin zaplněný. Již před pár minutami ho odstartovalo Německo, kdy maloobchodní tržby za listopad dopadly v souladu s očekáváními (+1,1 % m/m). Překvapila ale statistika továrních objednávek. Namísto očekávaného 0,5% meziměsíčního poklesu přišel propad o více jak 5 %, a výsledek tak nahrává i slabšímu vývoji v českém průmyslu. Ostatně hned v 9 hodin naváže na sérii Český statistický úřad s daty právě ohledně listopadového průmyslu a zahraničního obchodu. Před obědem dorazí inflace z eurozóny, která patrně skončí níže než očekávaných 9,5 %. Zásadní bude především výsledek jádrové složky. Odpoledne pak štafetu převezmou Spojené státy, kde vychází měsíční data z trhu práce. Sledovat se bude zejména počet vytvořených pracovních míst spolu s dynamikou mezd. Včerejší report od ADP ukázal nečekaně silný růst pracovních míst a spolu s nižšími, než očekávanými žádostmi o podporu v nezaměstnanosti připravil prostor na dnešní silný výsledek. Ten přeneseně může znamenat více jestřábí politiku Fedu. V tomto směru nabídne část odpovědí i odpolední ISM index ze sektoru služeb, kde bude opět ostře sledovaný i pod-index placených cen, který na rozdíl od srovnatelného ukazatele v průmyslu zůstává vysoko nad 50bodovou hranicí.
Český průmysl se meziročně v listopadu podle našeho odhadu dostal do červených čísel. Množství vyrobených aut bylo srovnatelné s předchozím rokem, kdy v závěru roku 2021 se již podařilo vyřešit největší problémy v dodavatelských řetězcích a celkový výsledek tak po delší době nabídne realistický obrázek toho, jak si český průmysl vede. Očekáváme meziroční pokles o 2 %, podobně jako tržní konsenzus (-1,5 %.) Deficit zahraničního obchodu se podle našeho odhadu v listopadu snížil k 11 mld. Kč (trh -12,0mld. Kč).
Americká nezaměstnanost by měla setrvat na 3,7 %, odhad trhu pak počítá s 200 tisíci vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (+263k v listopadu). Včerejší report ohledně pozic v soukromém sektoru od ADP (+235k vs. očekávaných +150k) ale naznačuje, že prosincový vývoj by mohl být ještě silnější. Pro Fed jde o zásadní údaj – ve své prognóze očekává růst nezaměstnanosti na 4,5 % ke konci roku 2023. K tomu by podle analytiků agentury Bloomberg muselo v následujících 12 měsících ubývat v průměru 90 tisíc pozic měsíčně. Trh práce je tak stále velmi vzdálený od „ideálu“ americké centrální banky, která v důsledku může zvolit více jestřábí přístup a sazby dostat výš, případně je na vyšších úrovních držet po delší dobu. U mezd je pak očekáván meziroční nárůst o 5,0 % (po 5,1 % v listopadu).
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?