Utažený americký trh práce tlačí Fed k přísnější politice
Americká ekonomika operuje nad potenciálem
James Bullard - americký centrální bankéř z regionálního Fedu v St. Louis - je známý tím, že jeho komentáře fungují často jako důležité vpřed hledící signály pro trh. Včera se Bullard snažil trhům a ostatním sdělit, že navzdory relativně pesimistickým očekváním si americká ekonomika vede v poslední době velmi dobře a dokonce se její růst pohybuje nad poteciálem. A to je přesně oč tu běží.
Řada tzv. měkkých dat jako jsou podnikatelské či spotřebitelské nálady sice naznačují, že je americký růst přinejlepším mdlý, avšak tvrdá data hovoří zcela jinou řečí. A tom byl i tento týden, kdy zářila především data z trhu práce. Ať se podíváme na počty otevřených nových pracovních pozic, na přírůstek nových pracovních míst v soukromém sektoru či týdenní statistiky ohledně počtu (nových či pokračujících) žádostí o podporu - vše jednoznačně ukazuje na to, že trh práce je stále ve velmi dobré kondici. Dnešní oficiální čísla z trhu práce za prosinec přitom zřejmě nebudou jiná a budou jen potvrzovat Bullardovo pozitivní hodnocení americké konjuktury.
Tím se obloukem dostáváme zpátky k Fedu a jeho politice. Američtí centrální bankéři sice mohou kvitovat zpomalující inflaci a klesající inflační očekávání, ale příliš utažený trh práce je stále tlačí k tomu, aby pokračovali ve zvyšování oficiálních úrokových sazeb a především aby nepřipustili další uvolnění finančních podmínek (čti posílení akcií, pokles kreditních marží a/nebo oslabení dolaru). Americká ekonomika tak čelí paradoxní situaci, kdy na jedné straně se zdá, že je na nejlepší cestě se vyhnout byť i technické recesi, avšak na straně druhé pokračující silný růst nutí Fed k agresivními utažení měnové politiky. Pokud by se tak stalo a Fed to přepálil a přivodil Americe recesi, tak by to nebylo ani poprvé, ani naposled. Důležité by však bylo, aby eventuální tvrdá přistání americké ekonomiky nebylo spojeno s výraznější finanční nestabilitou. Například takovou jakou si pamatujeme z krizového roku 2008 či z několik měsíců staré britské zkušenosti, kdy zkolaboval trh vládních dluhopisů, resp. systém tamních penzijních fondů.
Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice
Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Na českém trhu působí skupina ČSOB zejména pod obchodními značkami ČSOB, Era, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka a ČMSS. Své služby skupina ČSOB poskytuje všem typům zákazníků, a to jak fyzickým osobám, tak malým a středním podnikům, korporátní a institucionální klientele. Do produktového portfolia skupiny ČSOB patří financování potřeb spojených s bydlením (hypotéky a půjčky ze stavebního spoření), pojistné produkty a penzijní fondy, produkty kolektivního financování a správa aktiv i specializované služby (leasing a factoring). Skupina ČSOB pečlivě naslouchá potřebám svých klientů a nabízí jim nikoliv produkty, ale nejvhodnější řešení. V rámci konceptu bankopojištění nabízí také produkty sesterské ČSOB Pojišťovny.
Více informací na: www.csob.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?