Jak zareaguje ČNB na jestřábí komentáře ECB a amerického Fedu?
Českou národní banku čeká již zítra poslední měnověpolitické zasedání v letošním roce. Trh očekává, že úrokové sazby zůstanou na stávající úrovni. Jak může prosincové zasedání ČNB ovlivnit budoucí vývoj kurzu koruny?
Česká koruna posílila v posledních týdnech zejména díky větší toleranci k riziku ze strany investorů v oblasti střední a východní Evropy. Nicméně k posílení koruny pomáhaly i devizové intervence, ke kterým ČNB přidala i slovní intervence, tedy tvrzení, že je na trh ochotna kdykoliv vstoupit a intervenovat.
Po červencové obměně bankovní rady je v otázkách zvyšování sazeb zastáván spíše holubičí přístup, tedy nezvyšování úrokových sazeb. Bankovní rada se zdráhá zvýšit sazby zejména z toho důvodu, že za historicky vysokou inflací stojí zejména nabídková strana. Tedy zvyšujícími se cenami výrobních vstupů, které se propisují do cen zboží. Nicméně je nutno říci, že inflační očekávání nefinančních podniků, tedy představa o cenách v horizontu jednoho roku, dosahuje mírně přes 10 %. Ke snížení těchto očekávání slouží právě zvýšení úrokových sazeb. Dalšími důvody k tomu, proč zvýšit sazby, jsou i fiskální stimuly, tedy mimo jiné pomoc státu s cenami energií. Díky cenovým stropům totiž domácnosti mohou náklady, která by vynaložily na energie, využít na jiné zboží . Neméně podstatným tlakem na růst inflace, který může přijít ze strany poptávky, je i zvýšení mezd. Dle prognózy ČNB porostou mzdy v příštím roce o 7,7 %.
Zvýšení sazeb by mohlo pomoci k dlouhodobějšímu udržení stability kurzu koruny vůči americkému dolaru i euru, přičemž americká centrální banka hodlá podobně jako ta evropská úrokové sazby nadále zvyšovat. Pokud by ČNB zůstala v otázce zvyšování sazeb nečinná a obě z dalších bank zvyšovaly sazby dle očekávání, mohlo by to vést k oslabení koruny vůči těmto měnám. Oslabení kurzu koruny vůči dolaru zapříčiní zdražení paliv a dalších komodit, protože dvě třetiny trhu s komoditami je obchodováno práve v dolaru.
Česká národní banka s vysokou pravděpodobností na zítřejším zasedání sazby nezmění. Avšak vysoké saldo platební bilance způsobené roztrhanými dodavatelskými řetězci, odhodlání ostatních centrálních bank zvyšovat sazby nebo vysoké inflační očekávání, jsou důvody, proč by měla banka s jejich zvyšováním nadále pokračovat.
Tomáš Cverna
Zajímal se o finanční trhy již během studia na gymnáziu. V této době získával i první zkušenosti s publicistikou, kdy pod hlavičkou Institutu ekonomického vzdělávání působil jako komentátor. Tomáš Cverna většinou píše o fiskální politice nebo akciových trzích. Mezi jeho největší zájmy patří fundamentální analýzy společností z vyspělých trhů. Od června 2022 působí jako Trainee analytik kapitálových trhů ve společnosti XTB.
XTB
XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.
Více na https://www.xtb.com/cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?