Poslední data z Německa dávají naději - HDP se zvýšil meziročně o 1,3% - Globální ekonomický výhled - Německo prosinec 2022
Německo
Poslední data z Německa dávají naději, že se objevilo světlo na konci tunelu. Podle konečných údajů byl růst tamní ekonomiky ve třetím čtvrtletí ještě o něco vyšší, než naznačovaly předběžné odhady. HDP se zvýšil meziročně o 1,3 %, mezičtvrtletní růst dosáhl 0,4 %. Nenaplnily se tak dřívější obavy z recese už před koncem letošního roku. Podrobnější členění ukazuje, že tahounem ekonomiky byly výdaje německých domácností. Naproti tomu spotřeba vlády k překvapivému růstu nijak nepřispěla. Záporný příspěvek čistého vývozu se v létě výrazně zmírnil díky zlepšení situace v dodavatelských řetězcích. Ze sektorového pohledu pak byly zdrojem hospodářské expanze především služby.
Výhledy ekonomické aktivity se tak posunuly lehce výše, a to jak pro letošní (1,7 %), tak i příští rok (-0,7 %). Z toho je však patrné, že meziročnímu poklesu se Německo zřejmě nevyhne. Průmyslová produkce v říjnu nepatrně poklesla. Klesaly i tržby v maloobchodě. Kompozitní index PMI je v pásmu kontrakce již pět měsíců v řadě. Svou daň si vybírá kombinace nepříznivých faktorů – vysoké náklady na energie, jejich přeliv do celkové inflace, nejistý ekonomický výhled a nižší zahraniční poptávka (především z Asie a zbytku Evropy). Důvody k opatrnému optimismu se přesto najdou. PMI ve zpracovatelském průmyslu i ten celkový se v říjnu přeci jen lehce zvýšily. Bod obratu naznačují i ukazatele sentimentu. V listopadu výrazně povyskočil ZEW index. Zlepšení zaznamenal i Ifo index (hlavně díky hodnocení budoucího vývoje). Také nálada spotřebitelů dle GfK se zvedá. Všechny ukazatele sice zůstávají nadále pod dlouhodobými průměry, naznačují však symbolické odražení ode dna.
Jedním z důvodů opatrného optimismu je zpomalení růstu cen. Inflace se dle předběžných údajů v listopadu nepatrně snížila na 11,3 %. Meziměsíčně se růst spotřebitelských cen zastavil. Ceny průmyslových výrobců se obrátily k poklesu již v říjnu. Optimismus v souvislosti s dlouho očekávanou kulminací inflačních tlaků snižuje výnosy vládních dluhopisů. Výhledy inflace se od posledního vydání přesto posunuly ještě nepatrně směrem nahoru (na 8,3 % letos a 7 % příští rok). Zdá se totiž, že znatelnější pokles HICP lze očekávat až na jaře příštího roku.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?