Ranní okénko - Výsledek americké inflace je důležitý údaj pro CEE trh
Hlavním údajem je dnes americká inflace. Očekávání trhu jsou nastavena na 0,3 % m/m (z 0,4 %) a na 7,3 % r/r (z 7,7 %). U jádrové inflace pak na 0,3 % m/m (z 0,3 %) a 6,1 % r/r (z 6,1 %). Odchylka směrem k vyšší inflaci by představovala další střípek „jestřábích“ dat (po silnější statistice z trhu práce) a mohla by vyústit k přehodnocení očekávání směrem k setrvání sazeb vysoko po delší dobu. Naopak vliv na zítra očekávaný hike o 50bb dnešní zveřejnění inflace vliv mít nebude, pokud odchylka zůstane v rámci historicky snesitelného rozpětí. Pokud se naopak dostaví překvapení nižší inflace (především u jádrové), mohlo by se ulevit akciovému trhu. Výnosy dluhopisů by mohly poklesnout, kdyby současně došlo ke snížení očekávaných sazeb nebo inflačních očekávání. Snížení u jádrové inflace by znamenalo signál o zvolňujících domácích cenových tlacích, které jsou relevantní pro Fed. Kromě pohybů v USA bude výsledek inflace důležitý také pro nacenění sazeb a výnosů v CEE regionu, a s tím i s potenciálními dopady do měnových párů.
Pro Německo a eurozónu vyjde index ZEW sbírající očekávání od aktérů na finančním trhu. Překvapení v ekonomických datech byly v poslední době již nižší, na druhé straně se konsensus trhu vydal směrem ke snižování očekávání HDP na příští rok, zatímco výhled na inflaci se posouval nahoru a s tím i očekávání ohledně setrvání úrokových sazeb v restriktivním pásmu. V součtu tak pro investory aktuální prostředí není zrovna povzbudivé, a to by měl i nadále reflektovat ZEW index. I když trh vyhlíží již jisté zlepšení oproti listopadovým číslům.
Pohled zpět:
Inflace v Česku za listopad překvapila svižnějším tempem, když meziročně vzrostla o 16,2 % (o 0,4pb více než byl medián trhu). Nahoru inflaci posunuly především ceny energií a potravin. Dobrou zprávou ale je zpomalení jádrové inflace na 0,8 % m/m (sezónně očištěno, reportováno ČNB) oproti klouzavému tříměsíčnímu průměru na 1 %. I přesto ale zůstává poměrně v tempu. Směrem dolů ji pomáhá ústup cenových tlaků v neobchodovatelných položkách a imputovaném nájemném. Přiživuje ji ale nadále svižný cenový vývoj v obchodovatelných položkách, kde se odráží nadále proinflační vývoj v cenách zahraničních výrobců, což zdražuje dovozy. Více k inflaci si přečtete zde: https://investice.rb.cz/?c15002 [key]=4441
David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Okomentovat na facebooku
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?