Omán buduje centrum výroby a exportu zeleného vodíku
OMÁN BUDUJE CENTRUM VÝROBY A EXPORTU ZELENÉHO VODÍKU
Omán se chce stát centrem pro výrobu a export zeleného vodíku na Blízkém východě. Má k tomu všechny předpoklady: množství slunečního svitu („čisté nebe“ 342 dní v roce), sílu a intenzitu větru, rozsáhlou volnou půdu. Má také mnohaleté zkušenosti s výrobou a exportem energetických surovin (především ropy a LNG), může těžit z blízkosti globálních obchodních tras a ze své nestranné zahraniční politiky.
Ministerstvo energetiky a nerostů Ománu rozvíjí spolupráci se všemi relevantními mezinárodními aktéry, jako jsou vládní agentury, soukromé společnosti a investoři. Cílí nejen na produkci vodíku, ale také na domácí výrobu komponent potřebných k této produkci. Všechny láká na své území, a to i tak, že vysílá státní úředníky do předem vytipovaných zahraničních firem po celém světě, aby je přemluvili k lokalizaci výroby a investicím v Ománu.
INVESTICE VE STAMILIARDÁCH DOLARŮ?
Podle ministerstva se kumulativní investice do ománského zeleného vodíkového hospodářství do roku 2050 odhadují na 54 miliardy rijálů (cca 3,4 bilionů korun nebo 140 miliard amerických dolarů). Odhad zahrnuje jak investice nezbytné pro obrovské množství klíčových součástí infrastruktury, tak i hardwaru (zejména solární panely, větrné turbíny, elektrolyzéry, systémy syntézy derivátů, skladování, vodu, dopravu, odsolování vody a další zařízení).
V prosinci 2022 navíc ministr energetiky prohlásil, že Omán zajistí veškerou infrastrukturu pro auta na elektrický a vodíkový pohon. Vláda také již vytipovala ta odvětví ekonomiky, která projdou bezemisní proměnou – jde o sektory průmyslové výroby, energetiky, dopravy, těžby a zpracování ropy a zemního plynu.
INVESTIČNÍ POBÍDKY
Ománská vláda nabízí investorům skutečně velkorysé pobídky a daňové úlevy. Projekty obnovitelných zdrojů energie a výroby vodíku jsou navíc v současné době prioritou vlády. Výhodou tamního autoritářského systému (absolutistické monarchie) je relativní rychlost získávání povolení a spolupráce ze strany státu (údajně „one stop shop“ a „otevřené dveře k ministrovi“), nevýhodou může být slabé pracovní nasazení (v porovnání s EU) některých místních úředníků a zaměstnanců, dále pak jazykové, kulturní nebo právní odlišnosti.
Omán je bohatou zemí s relativně dobrou platební morálkou. Stát sám vypracovává či hradí studie proveditelnosti. Zařazuje projekty do výrobních klastrů a investor tak může mít předem zajištěny a garantovány všechny vstupy a díky off-take kontraktům také fixované ceny a zaručené objemy odběrů na čtvrtstoletí dopředu. Navíc stát pomáhá se zajištěním exportních kanálů (například napojení logistiky na přístavy). Export vodíku bude probíhat přes přístavy Salalah, Duqm a Sohar, do jejich blízkosti mají být proto umisťovány závody na výrobu vodíku. Záleží na investorovi, jaké úlevy a pobídky si se státem dojedná. Rozvoj OZE a výroby vodíku v Ománu je velkou příležitosti pro české firmy.
VODÍKOVÁ STRATEGIE
Sultanát Omán, zastoupený ministerstvem energetiky a nerostů, představil v říjnu 2022 svou vodíkovou strategii, která kromě zmiňovaných investic předpokládá produkci jednoho milionu tun zeleného vodíku do roku 2030 a celostátní ambici dosažení „čisté uhlíkové nuly do roku 2050“. Ve stejnou dobu byla zřízena státní společnost Hydrogen Oman (HYDROM), která má dohlížet na rozvoj a zavádění zelených vodíkových technologií. Již dříve došlo ke zřízení Ománského vodíkového centra (Oman Hydrogen Center), které se zabývá výzkumem vodíkových technologií, a k vytvoření Ománského střediska udržitelného rozvoje (Oman Sustainability Centre). Toto centrum má být hlavním orgánem provádějícím dohled (regulátorem trhu) nad plány rozvoje hospodářství a programem uhlíkové neutrality.
V prosinci ministerstvo oznámilo, že předběžný zájem o lokality k výstavbě obnovitelných zdrojů energie, které mají sloužit k výrobě zeleného vodíku, předložilo 40 společností. Vyžádaly si předkvalifikační dokumentaci k dražbám lokalit.
Kontakty na jednotlivé relevantní ománské instituce a další informace naleznete v širší verzi tohoto článku na webu Velvyslanectví ČR v Rijádu.
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?