Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo zemědělství
Kvůli covidové pandemii a ruské agresi na Ukrajině se do složité situace dostalo také zemědělství a potravinářství. Zemědělci, ale i potravináři museli čelit zejména rostoucím cenám energií, hnojiv a pohonných hmot. „Přes to všechno byl po celou dobu zajištěn dostatek potravin. Za to si všichni, kteří pracují v těchto oborech, zaslouží velké poděkování,“ řekl po setkání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou premiér Petr Fiala, který zároveň ocenil, že jeho ministerstvo bylo prvním ze sektorů, které zajistilo a už vyplatilo mimořádnou pomoc za zvýšené ceny energií, hnojiv, krmiv a pohonných hmot. „Pomoc ve výši 831 milionů korun dostali převážně chovatelé prasat, drůbeže, dojnic, ale i pěstitelé brambor a jablek,“ zmínil premiér.
Dalším tématem jednání byl takzvaný Strategický plán Společné zemědělské politiky na období 2023-2027. Ten České republice po mnoha měsících vyjednávání schválila Evropská komise a české zemědělství díky němu dostanu v příštích letech přibližně 200 miliard korun. Nový Strategický plán se zaměří na udržitelné zemědělství a ekologické hospodaření s ohledem na životní prostředí. Současně také zajistí dostatečnou podporu i pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly. „Chci zároveň pana ministra ocenit, že ustál obrovský tlak kvůli změnám ve Strategickém plánu, díky kterým efektivně podpoříme hospodaření hlavně menších a středních zemědělců, kteří byli v minulých letech znevýhodněni na úkor velkých,“ uvedl předseda vlády s tím, že je přesvědčen, že nově nastavený plán přinese spravedlivější rozdělování dotací a pomůže ke zlepšení zemědělského hospodaření s ohledem na krajinu a životní prostředí.
Premiér s ministrem hovořil také o programovém prohlášení vlády a vyzdvihli především novelu zákona o významné tržní síle, která umožní větší transparentnost trhu a možnost lepších kontrol nekalých obchodních praktik. „Zákon pomůže hlavně českým a moravským zemědělcům, potravinářům a ostatním subjektům, které svou každodenní činností vytvářejí zemědělský a potravinový řetězec,“ je přesvědčen předseda vlády.
Závěrem premiér Petr Fiala zhodnotil české předsednictví v Radě EU v oblasti zemědělství. Ministerstvo dosud uspořádalo čtyři neformální Rady pro zemědělství a rybolov. České předsednictví je v evropských zemích hodnoceno jako úspěšné. „Rada se musela zabývat především dopady války na Ukrajině na dostatek a cenu potravin v Evropě a ve světě. Potraviny totiž jsou klíčová komodita, která má potenciál způsobovat napětí a vyvolávat migrační vlny, pokud je potravin nedostatek,“ uzavřel premiér.
Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle Petra Fialy získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a v čem je naopak potřeba se ještě víc soustředit.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?