mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  12.06.2024 08:21:00

Oblast SMART cities má v Kazachstánu budoucnost

07.06.2024 / 13:48 | Aktualizováno: 12.06.2024 / 08:21

Velvyslanectví ČR v Astaně zorganizovalo ve dnech 26. – 31. 5.2024 incomingovou misi do ČR deseti představitelů kazachstánských a kyrgyzstánských měst a dále Ministerstva digitálního rozvoje, inovací a leteckého průmyslu KZ zabývajících se problematikou SMART cities. Cílem akce bylo seznámení se s možnými řešeními různých aspektů této oblasti v ČR. Akce byla zorganizována jako projekt na podporu ekonomické diplomacie financovaný z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Během mise byli kazachstánští a kyrgyzstánští představitelé seznámeni s českými firmami působícími v oblasti problematiky vodního hospodářství včetně protipovodňové ochrany, dopravy, zpracování odpadu a využívání vodní energie. Součástí programu byla rovněž účast na dvou business fórech věnovaných dané problematice. Velkému zájmu se rovněž těšila návštěva magistrátů města České Budějovice a Český Krumlov a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se rovněž, stejně jako jednoho z business fór, účastnil velvyslanec Kazachstánu v ČR Bakyt Djusenbaev.

Oblast SMART cities se nejen v ČR, ale i v Kazachstánu a Kyrgyzstánu těší velké podpoře ze strany kazachstánského státu. V návaznosti na aktuální situaci, zde můžeme zmínit např. devastující následky povodní v Kazachstánu v letošním roce, bylo vytipováno několik stěžejních priorit, které bude nutné v nejbližší době řešit. Za tímto účelem byla zorganizována incomingová mise, které se účastnili zástupci několika největších měst v Kazachstánu a zástupce Ministerstva digitálního rozvoje, inovací a leteckého průmyslu. Účast ze strany kazachstánských i kyrgyzstánských subjektů byla více než reprezentativní. Mise se účastnili, mimo zástupce ministerstva, představitelé akimátu hlavního města Astany, jižního hlavního města Almaty, megalopole Šimkentu a hlavního města Kyrgyzstánu Biškek.

Na účastníky čekal velmi náročný program sestávající jak z účasti na dvou business fórech, kde se seznámili s firmami působící v dané oblasti formou jejich prezentací, tak i návštěvou celé řady pracovišť. Z oblasti vodního hospodářství můžeme jmenovat Úpravnu vody Podolí, návštěvu vodního díla Želivka, návštěvu firmy VRV a.s., ČEVAK a.s. či návštěvu výrobního závodu firmy MAVEL, a.s a několika malých vodních elektráren zrealizovaných touto společností. Z oblasti dopravy se jednalo o návštěvu Dopravního podniku hl. města Prahy, a.s. a ukázku řídícího centra Dopravního podniku města České Budějovice. S neskrývaným zájmem byly kvitovány návštěvy Zařízení pro energetické využívání odpadu městské teplárny – spalovny Malešice a Českobudějovické teplárenské a.s.

Při příležitosti přijetí ze strany zástupců magistrátu statutárního města České Budějovice a Českého Krumlova byli účastníci seznámeni s projekty a plány v oblasti SMART cities v jednotlivých městech. Součástí programu bylo rovněž oficiální přijetí v Poslanecké sněmovně ČR s prof. MUDr. Věrou Adámkovou, CSs. V této souvislosti je třeba zmínit, že nejen této části programu, ale i jednoho s business fór se účastnil rovněž velvyslanec Kazachstánu v ČR Bakyt Djusenbaev.

Misi po celou dobu doprovázela ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Astaně Markéta Pěčková a pracovník Ministerstva průmyslu a obchodu v ČR Matyáš Viktora.

Účastníci mise hodnotili její přínos pro akimáty všech měst velmi pozitivně, již během programu vyjádřili zájem o česká řešení v této oblasti. Jako přínosné uvedli možnost osobní návštěvy jednotlivých zařízení v praxi. Kazachstánští představitelé vyjádřili přání o další pokračování spolupráce v této oblasti.

Markéta Pěčková, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Astaně


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688