ČSÚ (ČSÚ)
Zdravotnictví  |  24.11.2022 06:02:44

Covid urychlil růst nákladů na zdraví - celkové náklady na zdravotní péči v Česku přesáhly v roce 2020 hranici 500 mld. Kč

Celkové výdaje na zdravotní péči v Česku v roce 2020 poprvé přesáhly hranici 500 mld. .

V roce 2020 činily celkové výdaje na zdravotní péči v Česku 526,2 mld. . Mezi lety 2017–2019 se výdaje zvyšovaly v průměru o 8 % ročně, v roce 2020 však, zejména vlivem pandemie onemocnění covid-19, narostly o 19,5 % (86 mld. ). V témže roce se poprvé mezi výdaji na zdravotní péči objevily například náklady na testování (PCR či antigenní testy) nebo bonifikace za hospitalizované pacienty s onemocněním covid-19.

Rekordní nárůst celkových výdajů na zdravotní péči byl v roce 2020 zapříčiněn především vyššími výdaji z veřejných zdrojů. Platby z veřejného zdravotního pojištění vzrostly o 52 mld. a přímé výdaje ze státního rozpočtu a z rozpočtů krajů a obcí se zvýšily o 35 mld. . Oproti tomu výdaje domácností v roce 2020 poprvé za sledované období klesly.

V přepočtu na jednoho obyvatele činily výdaje na zdravotní péči více než 49 tis. . Od roku 2017 je to navýšení o necelých 14 tisíc . K nejvýraznějšímu nárůstu (o 8 tis. ) došlo mezi roky 2019 a 2020.

Výdaje na zdravotní péči v Česku podle hlavních zdrojů financování

* Zahrnuje programy dobrovolného zdravotního pojištění (cestovní pojištění), neziskové organizace a závodní preventivní péči v podnicích.

Zdroj: ČSÚ
Nejvíce hradí zdravotní pojišťovny

Největší část výdajů na zdravotní péči dlouhodobě hradí zdravotní pojišťovny. V roce 2020 za zdravotní péči vydaly celkem 369,4 mld. , což představuje 70 % veškerých výdajů na zdravotní péči v Česku.

Meziročně vzrostly výdaje zdravotních pojišťoven o 16 % (52 mld. ). Nejvyšší nárůst byl zaznamenán u lůžkové léčebné péče (o 20,3 mld. ) a u ambulantní léčebné péče (o 13,3 mld. ).

Dlouhodobě vydávají zdravotní pojišťovny nejvíce peněz za nemoci oběhové soustavy, kam patří například ischemické choroby srdeční, hypertenzní nemoci, infarkt a mrtvice. V roce 2020 přesáhly výdaje na tuto diagnózu hranici 40 mld. , nejvyšší částku z toho vydaly pojišťovny za pacienty ve věkové kategorii 70–74 let. Další nejnákladnější skupinou diagnóz byla léčba novotvarů, za niž pojišťovny v roce 2020 zaplatily celkem 35,3 mld. . Oproti předchozímu roku se výdaje na léčbu onkologických onemocnění zvýšily o 14 %.

Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven na jednoho obyvatele v roce 2020 činily 34 517 , meziročně došlo ke zvýšení o 16 %. Za jednu ženu vydaly zdravotní pojišťovny v roce 2020 o 5 % více než za jednoho muže. U žen činily výdaje v průměru 33 903 , zatímco u mužů 32 175 . Celkové výdaje na jednoho obyvatele obsahují i pojišťovnami uznané náklady, které nelze rozdělit podle pohlaví a věku.

Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven v Česku na 1 obyvatele (tis. )

Pozn.: Kategorie celkem zahrnuje i výdaje, které není možné rozčlenit podle pohlaví.

Zdroj: NRHZS (ÚZIS ČR), dopočty ČSÚ

Výdaje zdravotních pojišťoven na léčbu nemocí oběhové soustavy na 1 obyvatele v roce 2020 v krajích ()

Zdroj: NRHZS (ÚZIS ČR), dopočty ČSÚ
Výdaje domácností klesly

Podíl výdajů na zdravotní péči pocházejících z přímých plateb domácností na celkových výdajích na zdravotní péči v roce 2020 poklesl a činil 12 % (60,6 mld. ). Tyto výdaje se snížily i v absolutním vyjádření o 1,4 mld. , což bylo způsobeno především snížením výdajů za lůžkovou léčebnou a rehabilitační péči. Příčinou byla pravděpodobně opět pandemie, neboť kvůli ní byly některé druhy zdravotní péče omezeny, a pacienti si tudíž ani nemohli připlatit za nadstandardní péči. Z plateb domácností jde dlouhodobě nejvíce peněz na léky a zdravotnické prostředky a ambulantní léčebnou péči. Každý obyvatel Česka utratil v roce 2020 za zdravotní péči v průměru 5 666 , z toho 1 152 za léky na předpis, 1 494 za volně prodejné medikamenty a 628 za zdravotnické pomůcky. Dále pak 1 044 za stomatologickou ambulantní péči, kde si pacienti často připlácejí za pojišťovnami nehrazené lékařské úkony a materiál.

Srovnání s Evropou

V mezinárodním srovnání se Česká republika s celkovými výdaji 17,2 mld. eur v roce 2019 řadila na 14. místo v pomyslném žebříčku zemí EU. Na prvním místě bylo s výdaji převyšujícími 400 mld. eur sousední Německo, následované Francií s téměř 270 mld. eur. V přepočtu na obyvatele pak bylo nejvíce vynaloženo v Lucembursku, Dánsku a Švédsku, kde výdaje překročily 5 000 eur. Průměr EU činil 3 102 eur na obyvatele, což je téměř dvojnásobek výdajů na obyvatele v Česku (1 611 eur). V zemích EU převažuje financování zdravotní péče z veřejných zdrojů (systémy sociálního a zdravotního pojištění a veřejné rozpočty). Nejvíce v Česku, v Lucembursku, ve Švédsku a v Německu, naopak nejméně jde na zdravotní péči z veřejných zdrojů na Kypru (58 %) a v Řecku (60 %).

V roce 2022 došlo k rozsáhlé revizi zdravotnických účtů za ČR za období 2017–2019 a zpracování roku 2020 s využitím nového datového zdroje. ČSÚ pro analýzu výdajů na zdravotní péči poprvé nepoužil data předaná přímo od jednotlivých zdravotních pojišťoven, ale data, která pojišťovny posílají v průběhu roku do Národního registru hrazených zdravotnických služeb (NRHZS) a Ministerstvu zdravotnictví. Hlavními důvody revize byla snaha o snížení administrativní zátěže jednotlivých zdravotních pojišťoven a sjednocení vstupního zdroje. Dále byla provedena revize dat z veřejných rozpočtů, dobrovolného zdravotního pojištění a neziskových institucí.

Ke dni zveřejnění publikace Výsledky zdravotnických účtů v ČR 2017–2020 nebyly k dispozici aktualizované údaje za mezinárodní srovnání.

Článek si můžete přečíst v říjnovém vydání časopisu Statistika&My.

Více informací na www.czso.cz

Zdravotnictví, pracovní neschopnost

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688