Minirecese a přehodnocování toho, jak funguje ekonomika - Víkendář
Financial Times tvrdí, že ekonomům obvykle unikají velké obraty a proto nedokázali od sedmdesátých let správně předpovědět ani jednu recesi. Nyní to ale může být jiné, protože „ekonomové jako skupina dnes poprvé předpovídající recesi“. Ta by se podle konsenzu měla dostavit v příštím roce. Tohoto hodnocení si na stránkách The Money Illusion všímá ekonom Scott Sumner, který přidává úvahu z Bloombergu a svůj vlastní názor na recesi v americkém hospodářství.
Bloomberg se podle ekonoma dokonce domnívá, že pravděpodobnost recese je 100 %. K tomu všemu Sumner dodává, že to je hodně vysoké číslo s ohledem na historickou úspěšnost podobných předpovědí. Podle ekonoma se totiž v minulosti konsenzus vždy bez výjimky mýlil. Každopádně příští rok bude zajímavý: Buď recese přijde a bude to poprvé, co se konsenzus trefil. Nebo nepřijde, což bude pozoruhodné s ohledem na to, že podle konsenzu byla pravděpodobnost takového scénáře nulová.
Sumner v minulosti poukazoval na to, že kdyby recesi šlo předpovídat, centrální banka by jí změnou své politiky zabránila. A tudíž by nakonec stejně žádná recese nenastala. Jedinou výjimkou by byla situace, kdy by recese bylo třeba, aby došlo ke snížení inflace. „Nedomnívám se, že dnes potřebujeme plnohodnotnou recesi, ale mám podezření, že minirecese je třeba na pokles inflace.“ míní ekonom. Konkrétně odhaduje, že pod kontrolu by se inflace dostala, pokud by růst nominálního produktu klesl na 5 % a následující rok na 3,5 %. Pak by pravděpodobně došlo ke zmíněné minirecesi a inflace by dostatečně klesla.
„Pokud bude centrální banka relativně k popsanému scénáři příliš hrdliččí, inflace se pod kontrolu nedostane. Jestliže bude její politika příliš jestřábí, dostaví se plnohodnotná recese,“ pokračuje Sumner. V jedné z dalších úvah pak píše, že „během dalších pár let bude pravděpodobně potřeba změny v minimálně jednom z hlavních předpokladů toho, jak funguje celé hospodářství.“ V této souvislosti ekonom poukazuje na to, že trhy na jednu stranu čekají pokles inflace k 2 %, ale zároveň pokračující vysoké sazby.
„Tyler Cowen před pár lety hovořil o dlouhodobé stagnaci. Uvažuji nad tím, zda svět nevstoupí do ještě větší stagnace. Tedy do prostředí nízkého růstu reálného produktu, ale zároveň velmi nízké nezaměstnanosti. Uvidíme,“ uzavírá ekonom s tím, že na zmíněné přehodnocení může proto být zralý třeba Okunův zákon. Ten se zabývá právě vztahem mezi nezaměstnaností a růstem hospodářství.
Zdroj: The Money Illusion
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?