Rada se dohodla na vyjednávacím postoji k pravidlům proti hospodářskému nátlaku - Obchod
Členské státy se dnes dohodly na vyjednávacím postoji (mandátu) k nařízení o ochraně Unie a jejích členských států před hospodářským nátlakem třetích zemí (tzv. protinátlakový nástroj – ACI). Půjde o nový nástroj v souboru autonomních nástrojů EU, jehož cílem bude odradit třetí země od záměrného hospodářského nátlaku na EU a její členské státy. Umožní EU lépe se bránit na globální scéně prostřednictvím široké škály reakčních opatření.
Tento nový nástroj bude sloužit jako odrazující prostředek a bude působit proti hospodářskému nátlaku třetích zemí v době rostoucího geopolitického napětí. EU a její členské státy se v posledních letech staly terčem záměrného hospodářského nátlaku vyvíjeného třetími zeměmi prostřednictvím opatření ovlivňujících obchod a investice. Pokud se EU stane cílem hospodářského zastrašování, má právo se na globální scéně lépe bránit.
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu České republiky
Rada v uvedeném mandátu usiluje o větší zapojení do rozhodovacího procesu tím, že si svěřuje prováděcí pravomoci k určení toho, co představuje hospodářský nátlak. Evropská komise si ponechá prováděcí pravomoci při rozhodování o reakčních opatřeních EU a zároveň zajistí, aby do těchto rozhodnutí byly více zapojeny členské státy.
Obrana zájmů EU
Mezi opatření, která by mohla být vůči třetí zemi v reakci na hospodářský nátlak uplatněna, patří uložení obchodních omezení, například ve formě zvýšených cel, dovozních nebo vývozních licencí či omezení v oblasti služeb, veřejných zakázek nebo přímých zahraničních investic. Tato opatření by se uplatňovala bez zpětného účinku a při respektování přiměřenosti s ohledem na způsobenou škodu.
Cílem protinátlakového nástroje je zmírnit napětí a přimět dotyčnou zemi k ukončení konkrétních nátlakových opatření nejprve prostřednictvím dialogu. Jakákoli protiopatření přijatá Evropskou unií by byla použita pouze v krajním případě, pokud by neexistoval jiný způsob řešení ekonomického zastrašování.
Souvislosti
Evropská komise tento právní předpis navrhla 8. prosince 2021 na žádost Rady a Evropského parlamentu.
Výbor Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod (INTA) přijal dne 10. října 2022 změny návrhu a plenární zasedání dne 19. října 2022 potvrdilo mandát Parlamentu k jednání a požádalo o „okamžité“ zahájení jednání.
Další postup
Nařízení musí nyní v rámci řádného legislativního postupu schválit Rada a Evropský parlament. Jakmile bude nařízení oběma orgány oficiálně přijato, vstoupí v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku EU.
Kontakt pro tisk
- María Ruiz Nievas
- Press officer
- +32 473 12 35 25
- +32 2 281 87 53
- @mariarnievas
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Poslední zprávy z rubriky Obchod a služby:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory