Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  16.11.2022 10:03:48

Ceny výrobců rostly mírnějším tempem


V říjnu ceny průmyslových výrobců rostly o 0,6 %, a po sérii překvapení tak výsledek dopadl zhruba v souladu s očekáváními. Proti výsledku ze září (+1,2 %) tak meziměsíční dynamika zpomalila, kleslo i meziroční tempo z 25,8 % na 24,1 %.

K lepšímu meziměsíčnímu výsledku pomohl především zhruba 3% pokles cen v odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Ten byl ale podle doprovodného komentáře ČSÚ způsoben zejména říjnovým odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje. Pokud bychom vyjmuli z výsledku statistiky cen výrobců energie, zvýšilo by se dosažené tempo na 1,1 %. Přírůstek tak přichází i z dalších sektorů – významně ceny rostly proti září v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, ale i v potravinářském průmyslu. Zde došlo ke zdražení o 2,2 %, a výsledek tak představuje riziko pro další zdražování potravin i v rámci spotřebitelské inflace. Naopak protiinflačně by ale mohla působit dynamika cen u zemědělských výrobců, kde došlo k meziměsíčnímu poklesu o 3 %.

Ceny průmyslových výrobců

     

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v % r/r

24,1 25,8 23,9 24,3
v % m/m

0,6 1,2 0,4 0,5
Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg


Meziročně zůstává růst stále velmi vysoký. Říjnový pokles cen energií přišel po sérii razantních nárůstů a proti loňskému roku jsou ceny v odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vyšší o 56,8 %. V celkovém 24,1% růstu je tak více jak třetina tvořena právě cenami energií (8,5 procentního bodu). Zatímco u většiny odvětví ale meziroční tempo již klesá, u potravinářského průmyslu dochází k dalšímu zvyšování výrobní inflace. Po srpnových 22,6 % a zářijových 23,9 % dosáhlo meziroční zdražování v sektoru 25,8 % a je nyní i nad celkovou dynamikou cen průmyslových výrobců.

Dnešní výsledek trh nepřekvapil a na rozdíl od spotřebitelské inflace dopadl v souladu s očekáváními. Nedošlo tak ani k výraznějšímu přeceňování tržních očekávání. I přesto, že meziměsíční tempo inflace ve výrobě zpomalilo, zůstávají proinflační rizika nadále silná. V dalších měsících se mohou zvýšené ceny výrobců ještě nadále projevovat v meziroční spotřebitelské inflaci, a ta tak i po poklesu v důsledku vládních opatření může dále růst, byť s největší pravděpodobností ne do blízkosti 20% hodnot, tak jak bylo původně očekáváno.

V průměru letos naše prognóza počítá s růstem cen průmyslových výrobců okolo 27 %, po posledních výsledcích se ale jako pravděpodobnější jeví pomalejší růst v blízkosti 25 %.  V příštím roce očekáváme již větší stabilizaci, projeví se i efekt vyšší srovnávací základny. Růst cen průmyslových výrobců by se tak měl pohybovat v průměru okolo 8-9 %


Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.









Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688