Překvapivě nízká inflace v USA poslala dolar viditelně nad paritu (Komentář)
Tuzemské tržní úrokové sazby zažily turbulentní týden. Pondělní data o zářijové průmyslové produkci sice ještě znatelnou reakci trhů nepřinesla, přestože v souhrnu překvapila pozitivně (více zde https://bit.ly/3takU3z). Výrazný propad tržních sazeb (o více než 50 bb) však způsobila ve čtvrtek zveřejněná inflace za říjen, která výrazně zaostala za veškerými tržními odhady (konsenzus 17,9 %) i prognózou ČNB (17,4 %). Především vlivem vládních opatření v podobě úsporného energetického tarifu a odpuštění plateb za OZE poklesla tuzemská inflace na 15,1 % y/y (z 18 % v září). Vzhledem k platnosti úsporného tarifu pouze do konce letošního roku však lze již začátkem příštího roku očekávat opětovné zrychlení domácí cenové dynamiky. Přes výrazné překvapení v celkové inflaci příliš silnou zprávu tato data o odeznívání cenových tlaků podle nás nepřinášejí. Stále výrazně totiž rostly jádrové ceny, podle našeho odhadu po sezónním očištění o 1 % m/m (po 1,1 % v září). Více se o říjnové inflaci dočtete zde https://bit.ly/3G0Xk0R. Pokles tržních sazeb a posun trhy očekávaného prvního snížení sazeb ČNB již do 1H22 koruně neuškodil, když mezitýdenně naopak posílila o zhruba 0,4 %, lehce pod 24,30 CZK/EUR. ČNB se v posledních týdnech daří korunu při poměrně malých intervenčních objemech stabilizovat, přestože další pokles úrokového diferenciálu by za běžných okolností vytvářel tlak na její depreciaci. Značná „palebná síla“ ČNB v podobě devizových rezerv (ke konci října jejich stav činil 131,6 mld. EUR) tak zřejmě finanční trhy od dalších spekulací proti koruně alespoň prozatím odrazuje. Více k devizovým rezervám a zářijovým intervencím ČNB naleznete zde https://bit.ly/3t9VhQk. Částečně v závěru týdne pomohl tlaky na oslabení koruny tlumit i slábnoucí americký dolar.
Polská centrální banka ve středu ponechala klíčovou sazbu beze změny na 6,75 %, zatímco trh čekal její růst na 7 %. Polský zlotý však ztráty, které po tomto oznámení inkasoval, ve druhé polovině týdne v souvislosti s oslabováním dolaru korigoval a v pátek odpoledne se pohyboval poblíž 4,70 PLN/EUR, kde celý týden otevíral. Zásadní změnou v tomto týdnu neprošel ani kurz maďarského forintu, když tamní říjnová inflace (21,1 % y/y) v podstatě odpovídala odhadům.
Za očekáváním trhu v říjnu zaostala i inflace v USA. Oproti konsenzu ve výši 0,6 % m/m a 7,9 % y/y nakonec dosáhla v obou případech o 0,2 pb nižší úrovně. Stejná odchylka byla pozorována i u její jádrové složky. Inflaci nadále podporovalo nájemné, cenová dynamika u většiny ostatních položek zpomalila a/nebo zůstala za očekáváním. Americký dolar reagoval v páru s eurem oslabením až k 1,03 USD/EUR. Trhy očekávaný vrchol měnověpolitických sazeb Fedu se snížil k aktuálním 4,9 %, což je zhruba o 20 bb méně než ještě začátkem tohoto týdne.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?