Ve 3. čtvrtletí 2022 se v Jihočeském kraji ubytovalo méně domácích hostů - meziročně se počet snížil o 5,4%, resp. 3,9% kvůli úbytku tuzemských hostů.
Počet hostů, kteří se ve 3. čtvrtletí 2022 ubytovali v hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) Jihočeského kraje, i počet jejich přenocování se meziročně snížil o 5,4 %, resp. 3,9 % kvůli úbytku tuzemských hostů. Do kraje se sice začali vracet zahraniční návštěvníci, přijelo jich zhruba o 80 % více než loni, ale domácích hostů, kteří po dva pandemické roky odkládali zahraniční dovolené, se v této letní sezóně v kraji ubytovalo o 14 % méně.
Ve srovnání s předcovidovým 3. čtvrtletím 2019 se letos v HUZ kraje ubytovalo již více tuzemských hostů (rezidentů) na více nocí, ale výpadek zahraničních hostů (nerezidentů) a jejich přenocování byl stále citelný. Jeho vinou celkový počet hostů v HUZ zaostal o 7,0 % za 3. čtvrtletím 2019, celkový počet přenocování je však již převýšil o 2,0 %. Za těmito výsledky stojí změněná skladba zahraničních hostů, kdy ubylo hostů přijíždějících na jednu noc a zvýšil se počet hostů ubytovaných na více nocí.
Graf 1 Hosté ubytovaní v HUZ Jihočeského kraje v letech 2012 až 2022 podle čtvrtletí
Z hlediska jednotlivých letních měsíců se výsledkům loňského a také předcovidového roku 2019 nejvíce přiblížil červenec s 320 tis. ubytovanými hosty. Tento počet byl meziročně o 1,1 % nižší a ve srovnání s červencem 2019 nižší dokonce jen o 0,6 %. Srpnová návštěvnost (289 tis. osob) byla meziročně nižší zhruba o 4 % a oproti srpnu 2019 nižší o 7 %. Výsledky za září již byly horší v obou srovnáních téměř o 20 %.
Graf 2 Hosté ubytovaní v HUZ Jihočeského kraje ve 3. čtvrtletí 2012 až 2022 podle měsíců
Ve 3. čtvrtletí 2022 se v HUZ Jihočeského kraje ubytovalo 749 tis. osob na 2,3 mil. nocí. Tuzemská klientela se na těchto výsledcích podílela z více než 80 %. Oproti 3. čtvrtletí 2021 byl celkový počet hostů nižší o 43 tis., a to kvůli úbytku tuzemských hostů (-102 tis. osob), naopak ze zahraniční přijelo o 59 tis. hostů více. Meziroční výpadek celkového počtu přenocování představoval v letní sezóně 93 tis. noclehů. Způsobil ho úbytek počtu nocí rezidentů o 236 tis., který byl zmírněn větším počtem přenocování nerezidentů (meziročně o 143 tis. nocí více).
Tab. 1 Hosté ubytovaní v HUZ Jihočeského kraje ve 3. čtvrtletí 2022
Po zastavení proudu návštěvníků z Asie počátkem roku 2020 směřovali do jižních Čech nejčastěji hosté ze sousedních zemí – především z Německa a Slovenska. Podle počtu hostů se za nimi umístilo sousední Rakousko, dále pak Polsko a Nizozemsko. Protože Nizozemci přijíždějí obvykle do jižních Čech na delší pobyty (letos v průměru na 5,4 dne) v žebříčku podle počtu přenocování předstihli Rakušany a Poláky a patřilo jim třetí místo. Z mimoevropských zemí se nejvýše umístily Spojené státy americké, v žebříčku podle počtu hostů i podle počtu přenocování na šestém místě. Hned za nimi na sedmém místě podle počtu hostů byli Jihokorejci, kterých se v HUZ kraje ubytovalo 3 tis., to je necelá třetina z počtu hostů předcovidového 3. čtvrtletí.
Graf 3 Nerezidenti ubytovaní v HUZ Jihočeského kraje ve 3. čtvrtletí 2022 podle zemí
Mezi ubytovanými nerezidenty v rozdělení podle kontinentů převažovali Evropané (117 tis. osob). Z Asie do Jihočeského kraje zavítalo a v HUZ se ubytovalo necelých 8 tis. osob, z Ameriky bylo necelých 6 tis. hostů. Oproti 3. čtvrtletí předchozího roku se počet ubytovaných Evropanů zvýšil o 71 %, Američanů přijelo 3krát více a Asiatů přijelo 4krát více. Aktuální počet ubytovaných nerezidentů však, jak již bylo zmíněno, značně zaostal za výsledky 3. čtvrtletí roku 2019 (-42,5 %). Nejvíce se jim přiblížil počet nerezidentů z Evropy, kterým k předcovidové hodnotě chyběla 3 %. Z Ameriky přijela necelá polovina předcovidového počtu hostů. Nejvíce tratil počet návštěvníků z Asie, který se nyní pohyboval na 8 % tehdejší hodnoty.
Výsledky za HUZ v sobě zahrnují i údaje za lázeňská HUZ. Počet hostů ubytovaných v jihočeských lázeňských HUZ meziročně poklesl o 3,7 % na 9,9 tis. Celkový počet přenocování představoval 122,7 tis. nocí. Každý host se v průměru ubytoval na 12 nocí. Oproti 3. čtvrtletí 2019 byl aktuální počet lázeňských hostů o 11 % vyšší a počet přenocování o 3 % vyšší, když průměrná doba pobytu se zkrátila o 1 den.
Lázeňskou klientelu tvořili z 99 % domácí hosté. Na celkovém počtu rezidentů ubytovaných v jihočeských HUZ se tuzemští lázeňští hosté podíleli 1,6 % a na počtu přenocování zásluhou dlouhých pobytů 6,1 %.
Tab. 2 Hosté ubytovaní v HUZ podle krajů ve 3. čtvrtletí 2022
V HUZ celé České republiky se ve 3. čtvrtletí 2022 celkový počet ubytovaných hostů a jejich přenocování zvýšil meziročně o 11,1 %, resp. 7,4 %. Přitom počet hostů z tuzemska i jejich přenocování se snížil o 10 % a počet hostů z ciziny i jejich přenocování se zdvojnásobil. Aktuální celkový počet hostů a jejich přenocování o 3 % nedosáhl výsledků z 3. čtvrtletí 2019. Zatímco počet rezidentů je překonal již o více než desetinu, zahraniční návštěvnost se jim přiblížila jen ze tří čtvrtin.
Tab. 3 Přenocování hostů ubytovaných v HUZ podle krajů ve 3. čtvrtletí 2022
Všechny kraje zaznamenaly meziroční zvýšení počtu nerezidentů a jejich přenocování, největší nárůst byl registrován v HUZ hlavního města Prahy (o více než 130 %). Stejně tak ve všech krajích meziročně poklesl počet rezidentů a jejich přenocování, nejhlouběji v Karlovarském (-20 %). Celkový počet hostů meziročně klesl v osmi krajích, nejhlouběji v Jihočeském a Libereckém (-5,4 %), celkový počet přenocování se snížil v devíti krajích, nejhlouběji ve Zlínském (-8,8 %). Největší meziroční nárůst celkového počtu hostů a jejich přenocování zaznamenalo hl. m. Praha (zhruba o 80 %) a díky tomu byly i celorepublikové výsledky návštěvnosti oproti minulému roku vyšší.
Oproti 3. čtvrtletí 2019 vykazovaly všechny kraje kromě Pardubického a Kraje Vysočina výpadek nerezidentů, ale počet rezidentů z té doby již všechny kraje překonaly. Celkového počtu hostů a počtu přenocování dosáhly všechny kraje s výjimkou tří. Výpadek počtu hostů oproti výsledkům před pandemií byl zjištěn v hl. m. Praze (-20 %), Jihočeském a Ústeckém kraji (-7 %, resp. -4 %), a výpadek celkového počtu přenocování v hl. m. Praze (-21 %), Karlovarském a Ústeckém kraji (-7 %, resp. -8 %).
V čele mezikrajského žebříčku návštěvnosti HUZ se dlouhodobě drží Praha, která je navštěvována zejména zahraničními hosty. Na druhém místě mezi regiony se v počtu hostů umístil Jihomoravský kraj následovaný Jihočeským krajem. Druhé místo podle celkového počtu přenocování po hl. m. Praze patřilo zásluhou přenocování domácích hostů Jihočeskému kraji.
Přílohy
-
Tab. 1 Hosté ubytovaní v HUZ Jihočeského kraje ve 3. čtvrtletí 2022
- Další informace:
-
Cestovní ruch - 3. čtvrtletí 2022 Odkaz [nové okno]
-
Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení ve Veřejné databázi Odkaz [nové okno]
-
Kontakt:
Ing. Irena Kovárnová
Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
E: irena.kovarnova@czso.cz
T: 386 718 690
M: 703 854 593
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?