Sedmdesátá léta a monetární otočka
Anglické slovo „pivot“ je v různých investičních diskusích a analýzách zmiňováno stále častěji. Jako obvykle se vytvořily dva tábory. První z nich tvrdí, že tato „otočka“ ve vývoji sazeb, respektive její jemnější verze ve formě pauzy ve zvedání sazeb, je už plně namístě. Druhý varuje před opakováním sedmdesátých let a radí, aby Fed dál zvedal sazby a utahoval monetární politiku. Co se to ale vlastně tehdy stalo?
BofA v následujícím grafu vypráví příběh monetární otočky sedmdesátých let. A to za pomocí vývoje sazeb, produktu a nezaměstnanosti. Vidíme, jak sazby rostly od roku 1972, první otočka přišla už v roce 1973, rok poté Fed opět sazby prudce nakopl a záhy přišla otočka druhá. Až ta třetí je ze strany BofA vyznačena jako skutečný „pivot“, došlo k němu v době, kdy nezaměstnanost dosáhla 6,6 % a produkt klesal o téměř 2 %:
Zdroj: Twitter
Nicméně, hlavní rysy onoho příběhu jsou takové, že Fed tehdy otočil příliš brzy. Inflace sice nabrala směr dolů, ale pak se zase zvedla. Což si nakonec vyžádalo mnohem razantnější monetární zásah, který už probíhal pod taktovou pana Volckera (v grafu již nevyznačeno). Vývoj inflace ukazuje druhý dnešní graf:
Zdroj: Twitter
Míru uvolněnosti, či utaženosti monetární politiky není dobré posuzovat podle toho, kam jdou sazby. Ty mohou stoupat a přitom se stále nacházet v oblasti monetární expanze. A naopak. Ku pomoci tu mohou být odhady sazeb neutrálních, které ale v prostředí inflačního šoku mohou být ještě méně spolehlivé než normálně. Postupně se o nich také přestává hovořit a za měřítko tu začínají být sazby reálné – s tím, že monetární politika bude restriktivní v případě, že se reálné sazby dostanou někam nad nulu. Kolem roku 1975 vyznačeném v grafu přitom byly znatelně v záporu. Nyní v plusu také ještě nejsou, pokud nepoužíváme místo inflace nějaká vzdálenější inflační očekávání.
Jedním z nejznámější zastánců teze „dál zvedat“ je Larry Summers, který před neadekvátní poptávkovou (fiskální a monetární) stimulací a následně vysokou inflací varoval již na počátku roku 2021. Opačný názor nyní hájí třeba mezi investiční veřejností neméně známý Jeremy Siegel. Ten přitom dříve podobně jako Summers důrazně varoval před inflačními tlaky. Ovšem nyní už vidí známky jejich výrazného slábnutí a Fed podle něj dělá stejnou chybu jako předtím, jen zrcadlově obrácenou – předtím to přehnal se stimulací, nyní s kontrakcí. Ani jednoho tedy nelze považovat za inflačně laxního, oba mají fůru zkušeností a vstřebané teorie. A nyní se jejich názory úplně odlišují. Co to ukazuje?
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?