Bavorsko chystá výstavbu stovek kilometrů nového elektrického vedení
V rámci řešení současné energetické krize a dlouhodobého zajištění dostatku energie plánuje Bavorsko výstavbu stovek kilometrů elektrického vedení. Hlavním projektem jsou přenosové soustavy Südlink a Südostlink, která mají transportovat elektrickou energii z větrných elektráren v severním Německu do Bavorska a Bádenska-Württemberska.
Ilustrační foto: Shutterstock
Bavorsko stavbu těchto přenosových sítí dlouho blokovalo, ale při dramatickém vývoji v evropské energetice za poslední rok se situace změnila. Zároveň hodlá Bavorsko v rámci osmi menších projektů vybudovat nová elektrická vedení, ve většině případů se jedná o rozšíření či náhradu již existujících sítí. Realizace projektů Südlink, Südostlink a také menších, výhradně bavorských projektů bude vyžadovat investice ve výši několika miliard eur a různé typy zemních, stavebních a instalatérských prací. Jedná se proto o atraktivní příležitosti také pro české firmy.
VELMI DRAHÉ PROJEKTY
Výstavba přenosových vedení Südlink a Südostlink patří aktuálně k nejdražším infrastrukturním projektům v Německu. Südlink a Südostlink budou tvořit dvě podzemní přenosová vedení vysokého napětí využívající stejnosměrný elektrický proud. Technologie stejnosměrného proudu byla zvolena, protože u ní dochází pouze k minimální ztrátě energie při transportu a je proto ideální pro přepravu elektrické energie na dlouhé vzdálenosti.
První větev vedení Südlink bude 703 kilometry dlouhá a povede z obce Brunsbüttel ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko na severu Německa do obce Großgartach v Bádensku-Württembersku, Bavorskem bude procházet na 114 kilometrech. Druhá větev spojuje na 558 kilometrech obce Wilster ve Šlesvicku-Holštýnsku a bavorskou obec Bergrheinfeld, která leží v oblasti Dolní Franky poblíž bývalé jaderné elektrárny Grafenrheinfeld. Bavorský úsek této druhé větve je 64 kilometry dlouhý. Větve vedení Südostlink spojují obce Wolmirstedt (Sasko-Anhaltsko) a Klein Rogahn (Meklenbursko – Přední Pomořansko) s jadernou elektrárnou Isar 2 nedaleko bavorského Landshutu. Úseky jsou dlouhé 538 a 758 kilometrů, Bavorskem Südostlink povede na 270 kilometrech. Náklady na bavorský úsek přenosového vedení Südostlink jsou odhadovány na 5 miliard eur, u přenosového vedení Südlink je předpokládána obdobná částka.
VÝRAZNÉ ZPOŽDĚNÍ
Přenosová vedení Südlink a Südostlink měla být dle původního plánu hotová v tomto roce, než měl být ukončen provoz bavorské jaderné elektrárny Isar 2. Záměrem bylo pomocí těchto sítí kompenzovat budoucí výpadek produkce elektřiny z atomových elektráren. Dokončení výstavby se však výrazně zpozdilo, termín pro uvedení do provozu je momentálně stanoven u vedení Südostlink na rok 2027 a u vedení Südlink na rok 2028. Důvodem pro toto zpoždění je především počáteční odmítavý postoj bavorské vlády a změna konceptu výstavby přenosových vedení.
V létě 2015 se zástupci spolkové a bavorské vlády nakonec shodli, že Südlink a Südostlink budou realizovány jako podzemní přenosová vedení. Původně měly být vedeny nad zemí. Kvůli této změně musel být koncept projektů vytvořen zcela nově.
U osmi menších bavorských projektů se jedná o výstavbu nadzemních elektrických vedení vysokého napětí, která mají zajistit dostatečné zásobování velkých měst a hospodářsky silných regionů, jako například chemického trojúhelníku u města Burghausen. Pouze u projektu Fulda-Main bude vystavěno zcela nové vedení, v případě ostatních projektů bude nahrazeno již existující vedení. Zodpovědná za většinu projektů je společnost Tennet z bavorského Bayreuthu. Nejdále je realizace tzv. Ostbayernringu u města Hof, nové vedení má být zprovozněno ještě v tomto roce, prodloužení do regionu Oberpfalz v roce 2025. Další projekty mají být dokončeny mezi lety 2026 a 2031, mimo jiné náhrada vedení severně od Mnichova a v okolí Norimberku.
PŘÍLEŽITOSTI V RŮZNÝCH OBORECH
Při výstavbě přenosových vedení Südlink a Südostlink musí být vytvořen dvacet metrů široký pás nad podzemním vedením, ve kterém nebudou stát žádné stromy a budovy. Poté bude vyhlouben 1,8 metrů hluboký příkop, do kterého bude vedení položeno. Potřebné kabely a roury budou na místo transportovány speciálními vozidly. Následně dojde k rekultivaci využité plochy. Také projekty nadzemního elektrického vedení budou vyžadovat různé typy zemních, stavebních a instalatérských prací, což představuje atraktivní příležitost pro české firmy z mnoha odvětví, například pro stavební firmy, výrobce součástek elektrického vedení, instalatérské firmy a zahradnictví.
Obchodní úsek Generálního konzulátu v Mnichově bude sledovat další vývoj těchto projektů výstavby elektrického vedení a je připraven poskytnout asistenci českým firmám ohledně vyhledání relevantních informací a kontaktních osob a účasti ve výběrových řízeních. Nově vypsané tendry mohou české firmy sledovat na portálu Auftragsvergaben aus Bayern.
Petr Janoušek, ekonomický expert, Generální konzulát ČR v Mnichově
Lukáš Opatrný, ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v Mnichově
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?