Udržitelný cestovní ruch a používání udržitelných materiálů při budování infrastruktury byly hlavními tématy 9. ministerská konference procesu Životní prostředí pro Evropu. Ta se sešla v kyperské Nikósii se ve dnech 5. - 7. října. Setkání navazuje na historicky přelomové celoevropské jednání ministrů životního prostředí, které se uskutečnilo v Dobříši před 31 lety a od té doby funguje jako fórum k prosazování cílů mezinárodní ochrany životního prostředí v panevropském regionu.
„Jsem hrdá na to, že moje země stála u zrodu tohoto procesu i je do něj nadále aktivně zapojená. Nyní přecházíme od nástrojů, ať už jde o ovzduší, vodu, účast veřejnosti nebo dopady na životní prostředí, k tématům, která překračují hranice jednotlivých odvětví. Skutečnost, že jsme se odvážili vstoupit na neprobádané území udržitelnosti v cestovním ruchu a infrastruktuře, vnímám jako známku obnovené vitality a krok, který by mohl vyvolat větší dynamiku v tom, jak fungují některé hotely nebo stavební společnosti,“ řekla účastníkům konference ministryně Anna Hubáčková ve videozdravici.
Státy v Nikosi potvrdily zřízení společného informačního systému o životním prostředí, který umožní informované vytváření politik i lepší zpřístupnění údajů. Součástí konference bylo i hodnocení pokroku, kterého země dosáhly při slaďování svých environmentálních a hospodářských cílů a při plnění mezinárodních závazků v oblasti životního prostředí (Environmental Performance Review - EPR´s). Poprvé se zde sešli také ministři školství, kteří diskutovali budoucnost vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje.
Na závěr konference byla přijata ministerská deklarace, která potvrdila závazek účastníků zlepšit ochranu životního prostředí, podpořit udržitelný rozvoj a nastínit celoevropské závazky pro příští období. Rusko a Bělorusko nebyly na akci oficiálně pozvány, a proto nepřijaly deklaraci, která obsahovala dva odstavce odsuzující ruskou agresi proti Ukrajině a také zapojení Běloruska do tohoto aktu agrese.
Původní Dobříšská konference proběhla už v roce 1991, tedy v době prudkých geopolitických změn, kdy se zmenšovala propast mezi Západem a Východem. Díky ní vzniklo 30 let úzké spolupráce v oblasti životního prostředí, zejména pomáhá zvyšovat environmentální standardy zejména v zemích východní Evropy, ale také oblasti Kavkazu a Střední Asie. Mezi nejvýznamnější výsledky partnerství patří Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států (Espoo úmluva) nebo Úmluva o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuská úmluva).
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 818 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz