Firemních bankrotů v září meziměsíčně ubylo o 15 %, klesl i počet insolvenčních návrhů
V září bylo v České republice vyhlášeno 53 bankrotů obchodních společností, 345 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 942 osobních bankrotů. Došlo tak k meziměsíčnímu úbytku počtu bankrotů ve všech kategoriích. Podobný trend byl znatelný také v rámci návrhů na bankrot, kde ale v případě živnostníků došlo k mírnému nárůstu. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou pravidelně provádí společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
Počet bankrotů obchodních společností v v září dosáhl 53, o 10 méně než než v srpnu, byl zároveň třetím nejnižším číslem v tomto roce. Návrhů na bankrot firem bylo v září podáno 66, tedy o 27 méně než v srpnu. „Je pozitivní, že ačkoliv se ekonomika nenachází v nejlepší kondici, nedochází zatím k masivnímu bankrotování větších firem,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že zatímco vloni od začátku roku do konce září zbankrotovalo celkem 547 společností, letos to bylo 533.
„Největší firmou v konkurzu byla v září společnost Plastic Parts &Technology s.r.o. s obratem mezi 200–300 miliony korun. Zajímavé je, že dle posledních výkazů za rok 2019 společnost nevykazovala vážné problémy. Ty se podle exekucí začaly objevovat až na jaře 2022. Poslední dva roky je v mírné ztrátě také firma Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. s obratem mezi 100–200 miliony korun, která podala návrh na bankrot začátkem září,“ upřesnil Jan Cikler, vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz.
Nejčastěji firmy krachovaly na Olomoucku a Zlínsku
Za uplynulý rok stoupl meziročně nejvíce počet bankrotů obchodních společností na Olomoucku. Druhý nejvyšší nárůst bankrotů firem zaznamenalo Zlínsko. Naopak výraznější pokles počtu bankrotů firem vykázalo Karlovarsko a Liberecko.
Z pohledu odvětví se za uplynulý rok nejvíce zvýšil počet bankrotů firem v zemědělství, lesnictví a rybářství a ve vzdělání, zdravotní a sociální péči. Naopak snížení počtu bankrotů zaznamenal obchod a odvětví nakládaní s nemovitostmi.
Živnostníků zbankrotovalo méně téměř ve všech krajích
Ve srovnání se srpnem poklesl v říjnu také počet bankrotů živnostníků, a to konkrétně o 48 na 345. Co se návrhů na bankrot týče, jejich počet mírně stoupl o 9 na 392. „Jak se zdá, živnostníci se se současnou obtížnou ekonomickvou situací vyrovnávají až dosud poměrně dobře. ,“ dodala Věra Kameníčková. Její slova dokládá také fakt, že průměrný měsíční počet bankrotů živnostníků klesá již třetím rokem v řadě a zatímco v roce 2020 dosahoval hodnoty 608, letos to je už jen 438. Zároveň, zatímco vloni za prvních devět měsíců roku zbankrotovalo 4 827 živnostníků, letos to bylo jen 3 944.
Z dat za uplynulých dvanáct měsíců vyplývá, že živnostníků zkrachovalo méně ve všech krajích, s výjimkou Moravskoslezského, kde se však jejich počet meziročně prakticky nezměnil. Nejvyšší pokles, konkrétně o 28 procent zaznamenalo Olomoucko. Na 10 tisíc živnostníků pak připadá nejvíce bankrotů na Ústecku (96,6) a nejméně v Praze (30,6).
Podobný trend jako v krajích byl také v jednotlivých segmentech s tím, že jedinou oblastí, kde počet bankrotů živnostníků stoupl byla oblast nakládání s nemovitostmi. Naopak nejvíce (-87 %) klesl v zemědělství, lesnictví a rybářství a o 62 % ve zpracovatelském průmyslu.
Osobních bankrotů ubylo ve všech krajích
O 9,8 % klesl meziměsíčně v září také počet osobních bankrotů a o 4,4 % počet návrhů na osobní bankrot (celkem 1 026). „V případě osobních bankrotů vidíme dlouhodobě klesající trend. Zatímco vloni od začátku roku zbankrotovalo téměř 12 tisíc osob, letos to je pouze 10 331 osob,“ uvedla Věra Kameníčková s tím, že i domácnosti jako celek dokázaly na náročnou ekonomickou sistuaci reagovat bez výrazného zhoršení jejich finanční situace. V budoucnosti lze však očekávat obrat tohoto trendu.
Počet osobních bankrotů klesl za posledních 12 měsíců meziročně ve všech krajích. Nejmenší pokles – jen o 3 % zaznamenal Karlovarský kraj a Ústecko. Naopak o 20 % klesl počet osobních bankrotů na Vysočině, kde připadá také nejméně bankrotů na 10 tisíc obyvatel (9) a o 18 % v Jihomoravském kraji a na Pardubicku. Nejvíce bankrotů na 10 tisíc obyvatel pak připadá na Karlovarsku (23).
Graf 1: Bankroty obchodních společností 2020 – 2022
Zdroj: CRIF
Graf 2: Bankroty fyzických osob podnikatelů 2020 – 2022
Zdroj: CRIF
Graf 3: Osobní bankroty 2020 – 2022
Zdroj: CRIF
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Svátek 15. listopadu 2024 - kalendář jmen
- Firemních bankrotů v září meziměsíčně ubylo o 15 %, klesl i počet insolvenčních návrhů
- Bankrotů i insolvenčních návrhů v dubnu meziměsíčně ubylo, meziročně jejich počet stále roste
- Creditreform: Počet insolvenčních návrhů v dubnu meziměsíčně klesl o 6,6 procenta
- V červenci výrazně ubylo osobních bankrotů i bankrotů fyzických osob podnikatelů Bylo podáno také méně insolvenčních návrhů
- V červnu se počet insolvenčních návrhů meziměsíčně nepatrně snížil
- Počet firemních bankrotů v Německu v dubnu klesl o 3,1 procenta
- V říjnu bylo vyhlášeno 63 firemních bankrotů, 440 bankrotů podnikatelů a 1 081 osobních bankrotů Dlouhodobě ubývá bankrotů ve všech kategoriích
- V červnu se meziročně zvýšil počet insolvenčních návrhů i firemních bankrotů
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select