RoklenFx: Trhy věří, že nastal čas změn
Klíčové body
- Tržní nálada se zlepšila, opět padá slovo „pivot“.
- Sázky na mírnější měnovou politiku podpořila data i centrální banka.
- Hlavní data nás teprve čekají, tržní nálada se může stále změnit.
Trhy věří, že nastal čas změn. Ty by se měly týkat dosavadního tempa zvyšování úrokových sazeb. Situace lehce připomíná letošní červenec, kdy se tržní nálada rovněž zlepšila. Ovšem jen na čas. To samé se podle nás může odehrávat i dnes.
V červenci za tržním obratem stála chyba guvernéra Fedu Powella. Ten dal trhům až příliš velkou naději na úpravu rychlosti zvyšování sazeb, aniž by bylo vše podloženo relevantními daty. Za změnou tržní nálady v tomto týdnu stojí jednak data, zároveň i jedno překvapení ze strany centrální banky.
Začátek týdne se sice nesl ve znamení obav z možných problémů banky Credit Suisse i lehkých varování ohledně podmínek na trhu dolarového financování. V ani jednom případě nedošlo k eskalaci, jejíž síla by se projevila na vícero trzích. Ty se naopak soustředily například na výsledek amerického indexu ISM sektoru průmyslu.
Hlavní index klesl více, než trhy očekávaly. Stále se však drží nad hranicí 50, která odděluje fázi expanze a kontrakce. Dílčí index cen klesl rovněž více oproti očekávání. U indexu zaměstnanosti a nových objednávek jsme pak viděli největší pokles od začátku pandemie. Špatné zprávy v tu chvíli začaly být dobré, alespoň pro trhy, které si ze zářijových dat odnesly onu myšlenku, že Fed v nejbližší době sníží tempo navyšování sazeb.
Tzv. pivot neboli víra v měnověpolitické zpomalení, ba přímo obrat, byl podpořen i úpravou australských sazeb. Australská centrální banka na svém říjnovém zasedání zvýšila úroky o „pouhých“ 25 bodů, přičemž tržní konsensus pracoval s 50 body. Banka v rámci rozhodnutí velmi opatrně zmínila globální nejistoty a nejistoty ohledně dopadů přísnějších podmínek financování na australské domácnosti. Nadále ale zůstává zavázána snížit inflaci na úroveň cíle.
Včera optimismus podpořila data z amerického trhu práce. Ukazatel JOLTS sledující počet volných pracovních míst v srpnu klesl o více než jeden milion, což odpovídá největšímu poklesu od dubna 2020. Klesl tak i počet volných pracovních míst na jednoho nezaměstnaného Američana, a to z 1,97 na 1,67. Od poloviny roku pak rovněž klesla i míra odchodů ze zaměstnání.
I přesto, že ukazatel JOLTS patří k více volatilním, trhy jeho srpnový výsledek vzaly jako jeden z prvních signálů začínajícího uvolnění na trhu práce. A přesně to je klíčový prvek, který chce Fed vidět předtím, než začne zvažovat úpravu dosavadního tempa zvyšování sazeb.
Pivot nálada se celkově projevila v podpoře rizikových aktiv. Evropské akcie zakončily úterý v plusu, hromadně o více než dvě procenta. Americké přidaly z většiny dokonce více než tři procenta. Na poli měn jsme viděli sílící euro, které dnes ráno krátce otestovalo úroveň parity. Zpevnily i měny regionu. Koruna se krátce dostala k 24,50 za euro, poté ale malou část zisků odevzdala.
Britské výnosy dále klesly, ve středních splatnostech o více než deset bodů. Bank of England oznámila, že na bondovém trhu nic nenakoupila. Současná situace jí vyhovuje, jelikož cílí na volatilitu a ta klesla.
Německé výnosy padaly podél celé výnosové křivky o nižší jednotky bodů. Podobně tomu bylo u amerických nominálních tržních sazeb. Výrazný byl pokles u reálných sazeb měřených proti inflačními bondy, tzv. TIPS. Například výnos desetiletého instrument krátce klesal až o třicet bodů.
Tlak na korekci jsme viděli i u tržního výhledu vrcholu sazeb v aktuálním cyklu. Na britském trhu jsme se posunuli směrem pod 6 % v příštím roce a na americkém z hodnot převyšujících 4,5 % směrem k této hranici. Paradoxně, od představitelů Fedu, kteří v posledních dnech hovořili, jsme nezaslechli ani náznak toho, že by se chystal scénář, se kterým začaly trhy evidentně pracovat.
Vše výše zmíněné sice podporuje vidinu doby, kdy centrální banky, zejména Fed, poleví v razantním zvyšování sazeb. My však zůstáváme opatrní. Čekají nás totiž zásadní data. Tento pátek to budou čísla z amerického trhu práce a v příštím týdnu inflace. Pokud se u obou dočkáme výsledků potvrzujících nepolevující napjatost trhu práce a trvajících proinflačních tlaků, jako jsme viděli například u jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu, tržní optimismus by se mohl rázem rozplynout.
Nadále očekáváme, že Fed na začátku listopadu zvýší úroky o 75 bodů a až poté začne s úpravou tempa směrem k nižším hodnotám. Věříme rovněž, že se americké úroky dostanou minimálně k hranici 4,5 %, kde zůstanou po delší dobu. Fed sice patrně nemá problém s odukotvením inflačních očekávání, to však neznamená, že by měl dát jakýkoliv náznak polevení v boji s inflací. Ten by byl totiž v současném prostředí silně kontraproduktivní.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9974 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 110,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9813 do 1,0060 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,54 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,48 až 24,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,51 do 24,80 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME