Pesimistický výhled českého průmyslu - Ranní okénko
Český ekonomický kalendář je dnes prázdný, z eurozóny dopoledne dorazí srpnové ceny výrobců, z USA pak v odpoledních hodinách přijde meziměsíční statistika továrních objednávek. V případě cen výrobců v eurozóně se očekává další skokové zdražení. To už ostatně naznačil dříve zveřejněný výsledek v Německu, kde po červencových 5,3 % rostly v srpnu ceny meziměsíčně o 7,9 %. Americké tovární objednávky by pak měly ukázat meziměsíční stagnaci ve srovnání s červencem. Včera v Česku vyšel index PMI, který ukázal nečekaný pokles pod 45 bodů. To je tak nejhorší výsledek od pandemického května 2020. Důvodem je zejména oslabující poptávka v kombinaci s vysokými výrobními náklady. V USA zaskočil index ISM z výroby, který rovněž klesal rychleji než se čekalo a shodou okolností také na nejnižší úroveň od května 2020. Na rozdíl od české výroby ale ukazují americké indexy setrvání v oblasti expanze.
Dnes dopoledne zveřejňuje Eurostat vývoj cen výrobců. Po překvapení v Německu a dílčích výsledcích z eurozóny už analytici poměrně ustálili svůj odhad a meziměsíčně by tak ceny měly růst v srpnu o 4,9 % po červencovém růstu o 4 %. Důvodem budou stejně jako v předchozím měsíci zejména ceny energií, které překvapily svojí razancí. Při pohledu na červencový výsledek (4% m/m; 37,9 % y/y) a jeho očištění o vlivy energií by ceny rostly „jen“ o 0,6 % meziměsíčně, respektive o 15,1 % meziročně.
Od továrních objednávek v USA se očekává stagnace po nečekaném červencovém poklesu o 1 %. Po očištění o volatilnější složku dopravy by měly tovární objednávky mírně růst (+0,2 %).
Pohled zpět:
Český PMI pro zpracovatelský sektor se v září propadl nečekaně silně na 44,7 z 46,8 bodů (medián odhadů 45,6). Zatímco PMI v eurozóně mezi srpnem a zářím ztratil „jen“ 1,1 bodu, jeho český protějšek přišel o 2,1 bodu. Hlavním důvodem zhoršení situace byla i v září oslabující poptávka v kombinaci s vysokými výrobními náklady. Obrat se ale dostavil na trhu práce, kde zářijový PMI hlásí růst zaměstnanosti. To ale souvisí se snahou dokončit rozpracované zakázky, nikoliv očekáváním vyššího tempa výroby.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002 [key]=4342
Po 9 měsících letošního roku stát hospodařil s deficitem ve výši 270,9 mld. Kč. Proti loňskému roku je sice deficit asi o 55 mld. Kč nižší, ve srovnání s rokem 2020 je ale deficit již o více jak 15 mld. vyšší. Tehdy vláda zakončila rok se záporným saldem ve výši 367 mld. Kč.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002 [key]=4343
Americký ISM ve výrobním sektoru nečekaně poklesl na hodnotu 50,9 ze srpnových 52,8 bodu. Pokles ukazuje především problémy na poptávkové straně, kde index poklesl k hodnotě 47. Problémy vytváří i zpomalující poptávka z Evropy a Číny, související se zhoršující se ekonomickou situací. Přesto celkový index stále zůstává nad hodnotou 50 bodů značící expanzi a pro varování před širší ekonomickou recesí v USA by musel klesnout dále do „čtyřicítkových“ hodnot.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?