Po 3/4 roku přesahuje deficit 270 mld. Kč
V pravidelném měsíčním shrnutí dnes ministerstvo financí zveřejnilo hospodaření státu za měsíc září a odhalilo tak svou výchozí pozici pro zbývající čtvrtinu roku. Po 9 měsících stát hospodařil s deficitem ve výši 270,9 mld. Kč. Proti loňskému roku je sice deficit asi o 55 mld. Kč nižší, ve srovnání s rokem 2020 je ale deficit již o více jak 15 mld. vyšší. Tehdy vláda zakončila rok se záporným saldem ve výši 367 mld. Kč. Pro letošní rok vláda počítá s deficitem 330 mld. Kč. V roce 2020 sice v závěru roku hrály negativní roli opatření a podpory týkající se pandemie, při současném tempu prohlubování deficitu se ale zvyšuje pravděpodobnost, že výsledný deficit může přesáhnout vládní plán. Představen byl zároveň rozpočet na rok 2023, který předpokládá deficit těsně pod 300 mld. Kč. Spoléhá zejména na razantní zvýšení příjmů, mj. skrze windfall tax, spolu s tím ale předpokládá podobně silné zvýšení výdajů (zejména na zastropování cen elektřiny a plynu). Řešení vysokého strukturálního schodku se vláda prozatím vyhýbá a představený rozpočet tak neřeší negativní rozpoložení, ve kterém se aktuálně vládní finance nachází.
Z pohledu letošního vývoje k září tohoto roku došlo k růstu jak příjmů (+88,9 mld. Kč, +8,2 %) tak i k růstu výdajů (+33,5 mld. Kč, +2,4 %). U příjmů hrají zásadní pozitivní roli výnosy z DPH, kde se povedlo vybrat meziročně o více jak 18 % více (+38,3 mld. Kč), což koresponduje zejména s růstem cenové hladiny, částečně také lepší ekonomickou situací, zejména ale v první polovině roku. U výdajů se na růstu podílejí především výplaty důchodů, kde stát po sérii valorizací vydal meziročně o více jak 9 % navrch (+36,8 mld. Kč).
Kromě DPH těžila strana příjmů i z rostoucích výnosů z daně z příjmů fyzických osob (+8,6 %, +5,2 mld. Kč). Vybrat se podařilo více i navzdory vlivu některých daňových změn funkčních od roku 2021. Kombinaci růstu mezd a vyšší zaměstnanosti pak ukazují legislativou nedotčené příspěvky z pojistného na sociální zabezpečení. Ty rostly o 6,4 % (+28,4 mld. Kč) a potvrzují tak stále napjatý trh práce. K zužování meziročních příspěvků pak dochází u inkasa spotřebních daní (+8,5 %, +9,0 mld. Kč), zejména v důsledku snížení sazby u pohonných hmot – v případě nafty došlo k prodloužení do konce roku 2023.
Celkově letošní rozpočet míří k naplánovaným 330 mld. Kč, jak už ale bylo zmíněno na začátku, rizika jsou vychýlena spíše směrem k horšímu výsledku, vzhledem k faktu, že prozatím deficit poměrně věrně kopíruje vývoj z roku 2020. Výsledek rozpočtu v roce 2023 pak podléhá vysoké nejistotě mj. kvůli neznámým v podobě reálných cen energií (mohou být i pod úrovní zastropování) a také v podobě daně z mimořádných zisků.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?