Příjem žádostí v programu INTERREG Bavorsko – Česko 2021–2027 je zahájen. Během sedmi let poskytne téměř 100 milionů eur
V bavorském městě Furth im Wald proběhlo za účasti veřejnosti a zástupců z Česka, Bavorska a Evropské komise slavnostní zahájení přeshraničního programu INTERREG Bavorsko – Česko 2021–2027. Nový program poskytne na projekty 99,1 mil. eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Žádosti o podporu je možné v 1. kole předkládat do 14. prosince 2022.
„Právě jsme spustili nový program spolupráce Čechů a Bavorů. Přejme mu i nadále úspěch, který započal již při jeho přípravě. Jedná se totiž o vůbec první program zaměřený na rozvoj přeshraniční spolupráce, který byl schválen ze strany Evropské komise v tomto programovém období. Spolupráce za skoro třicet let přinesla stovky malých a velkých projektů a nyní je i pevně ukotvena v programovém prohlášení vlády České republiky,“ uvedl náměstek člena vlády Jan Fluxa.
Nejvíc financí půjde na prioritu „Kultura a udržitelný cestovní ruch“. Považujeme totiž za nezbytné pomoci tomuto klíčovému sektoru po pandemii koronaviru. Česko-bavorské pohraničí je bohaté na kulturní památky a přírodní krásy, které je nutné podpořit rozvojem doprovodné turistické infrastruktury, destinačního managementu a nově také koordinací služeb mobility pro návštěvníky.
V prioritě „Přizpůsobení se změně klimatu a ochrana životního prostředí“ dochází k významnému navýšení financí. Kromě vlastní ochrany životního prostředí a podpory zachování biodiverzity je v novém programovém období možné předkládat i projekty na přizpůsobení se změně klimatu a na zvládání přírodních katastrof, které způsobuje. Více peněz jsme připravili také na prioritu „Vzdělávání“. Schopnosti lépe porozumět jazyku sousední země a lépe se uplatnit na trhu práce jsou pro nás velmi důležité. Novinkou pak bude podpora neformálního vzdělávání pro dospělé k environmentálním tématům a k získávání společenských a sociokulturních kompetencí.
Žadatelé z obou stran hranice mohou předkládat společné projekty i do priorit „Výzkum a přenos znalostí“ a „Lepší správa spolupráce“. Ty se soustředí na rozvoj moderních technologií a na výzkum, který je přímo aplikovatelný do praxe. Dále se zaměříme na přenos znalostí a na šíření know how mezi českými a bavorskými subjekty. V druhé z uvedených priorit bude i nadále možné realizovat projekty zaměřené na spolupráci institucí a obyvatel ze společného pohraničí. Ať už se bude jednat o profesionální a odbornou úroveň, nebo o dobrovolnickou oblast.
Žádosti o podporu se registrují elektronicky prostřednictvím monitorovacího systému Jems a lze je podávat průběžně. Nejzazší termín pro 1. kolo je 14. prosinec 2022. Bližší informace o možnostech a podmínkách podpory získají čeští zájemci v Příručce pro české žadatele. Také jsme připravili poutavá videa, která znázorňují možné aktivity na příkladu úspěšných projektů z období 2014–2020. Veškeré informace a dokumenty jsou pak k dispozici na internetových stránkách programu: www.by-cz.eu/cz/
Poslední zprávy z rubriky Dotace:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?