Ceny zboží rostou v celé EU - Rekordní růst spotřebitelských cen v EU je poháněn zejména zdražováním energií, paliv a zboží.
Rekordní růst spotřebitelských cen v EU je poháněn zejména zdražováním energií, paliv a zboží.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku i v celé Evropské unii dál posiluje. Ve většině zemí EU došlo podle dostupných údajů v červenci k dalšímu zrychlení, na které také ukazuje celkový přírůstek harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) v Eurozóně (8,9 %). Za Eurozónu byla k dispozici červencová data, nikoli však za EU jako celek. Podle dostupných údajů se HICP v červnu v EU celkově meziročně zvýšil o 9,6 %. Největší přírůstek HICP v červenci hlásily Estonsko (22,7 %), Lotyšsko (21,0 %) a Litva (20,8 %). V červnu se hned za touto vedoucí trojicí na žebříčku umístilo Česko (16,6 %). Nejmírněji naopak rostly v červenci spotřebitelské ceny na Maltě (6,5 %), ve Francii (6,8 %) a ve Finsku (7,9 %). Finsko bylo jednou z výjimek, kde došlo k drobnému zpomalení meziročního tempa.
Je zjevné, že hlavní vliv na celkový růst spotřebitelských cen mají aktuálně energie. Prudce zdražují pohonné hmoty, elektřina i plyn. Samotným domácnostem se v červnu nejvíce meziročně zvýšily ceny energií v Estonsku (89,0 %), v Litvě (71,7 %) a v Belgii (64,6 %). Česko (40,0 %) se v tomto srovnání umístilo pod průměrem EU (45,2 %).
Prostřednictvím nákladů výrobců se ceny energií přenášejí také na spotřebitele, což je jeden z důvodů výrazného růstu cen zboží. Průměrný meziroční přírůstek cen zboží v EU v červnu dosáhl 13,0 %, nejvíce rostly ceny zboží v Pobaltí, hned za nimi se umístilo Česko (18,4 %).
Ceny služeb také rostou zvýšeným tempem, ve většině zemí EU ale jejich dynamika výrazně zaostávala za přírůstky cen zboží. Průměrný meziroční přírůstek cen služeb v EU byl v červnu 4,3 %. Existovaly ale výjimky, jednou z nich bylo i Česko, kde ceny služeb rostly v červnu nejvíce z celé EU (12,6 %). Silné přírůstky hlásily rovněž Litva (12,6 %), Polsko (12,5 %), Estonsko (11,1 %) a Slovensko (10,4 %). Ačkoli jsou služby také ovlivněny dražšími energiemi, hlavní nákladovou položku u nich tvoří mzdy. Výrazný růst cen služeb tak může být indikátorem domácích inflačních faktorů – tlaku na trhu práce a silné poptávky.
Harmonizovaný index spotřebitelských cen v EU (červen a červenec 2022, %, meziročně)
Článek si můžete přečíst také v časopise Statistika&My.
Více informací na www.czso.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?