V maďarském e-commerce segmentu se daří i českým firmám - Zásilkovna, Alza, Rohlík, Shoptet či DoDo
V maďarském e-commerce segmentu se daří i českým firmám
15.09.2022 / 09:59 | Aktualizováno: 15.09.2022 / 10:07
Pandemie koronaviru vedla k ohromnému nárůstů on-line prodeje v Maďarsku. V roce 2020 zaznamenal segment on-line prodejů nárůst 45%, minulý rok pak růst pokračoval o dalších 32,4%. Největší nárůst zaznamenal segment rychloobrátkového zboží (Fast-moving consumer goods) s růstem za loňský rok o 53,7%. Růst za první pololetí tohoto roku již není tak dramatický jako dříve, a jak ukazují čísla za druhé čtvrtletí, tak růst zpomaluje, nicméně dle expertů změnilo období pandemie nákupní návyky a učinilo on-line nakupování v Maďarsku zcela přirozenou záležitostí.
Celkově své služby nabízelo na konci minulého roku 35 tisíc internetových obchodů, přičemž podíl na celkovém maloobchodu překročil hranici 10%. Geograficky je téměř polovina všech nákupů realizována v hlavním městě Budapešti a přilehlé Pešťské župě (v zásadě ekvivalent Středočeského kraje).
Dlouhodobě je nejrozšířenější metodou doručování formou kurýra přímo domů a platba na dobírku, nicméně postupně rostou i platby kartou a minulý rok začalo docházet i k překotnému rozvoji výdejových boxů, kdy jen v roce 2021 jich bylo otevřeno 800, což znamenalo více ztrojnásobení jejich dosavadního počtu.
Na rozvoji maďarského e-commerce se významné podílí i české firmy. Právě v oblasti výdejních boxů může být příkladem firma Zásilkovna (v Maďarsku známá pod značkou Packeta), která v Maďarsku mj. rozšiřuje síť ekologických výdejních boxů, jež jsou napájené vlastními solárními panely a nepotřebují tak být napojeny na elektrickou síť. Počet vyýdejních boxů firmy Packeta v Maďarsku neustále roste a brzy by měl překročit hranici 500.
Intenzivně se v Maďarsku rozvíjí i firma Alza, která patří mezi hlavní hráče maďarského online sektoru. Firma má v Budapešti od roku 2018 výdejní showroom a v současné době si nechává v Maďarsku budovat sklad o rozloze 22 tisíc metrů čtverečních, který bude sloužit jako její první zahraniční logistické centrum mimo území ČR a SK. Alza spolu s tím rovněž buduje po Maďarsku i síť výdejních míst Alzabox.
Výrazný úspěch na maďarském trhu zažívá i rozvážková firma Rohlík (v maďarsku známá pod označením Kifli). Dynamický růst ukazují čísla, kdy se měsíční počet objednávek v Budapešti a okolí mezi červnem 2021 a březnem 2022 zdvojnásobil a roste i počet klientů. Firma se rovněž snaží jít v Maďarsku udržitelnou cestou, kdy zboží dodává v recyklovaných taškách a pro rozvoz používá vozidla poháněná stlačeným zemním plynem.
Nad rámec těchto tří firem však v Maďarsku působí i další české e-commerce firmy jako např. Shoptet či DoDo a rovněž celá řada českých firem nabízí maďarským zákazníkům možnost nakoupit jejich zboží skrze internetový webshop.
Petr Michálek – Velvyslanectví ČR v Budapešti
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?