Japonsko je vodíková velmoc, prosadit se tam ale mohou i Češi
Japonsko patří mezí vůdčí země v rozvoji vodíkových technologií a jejich zavádění do praxe. Cesta zástupců pěti tuzemských firem do země vycházejícího slunce pak ukázala, že česká řešení přesto v některých oblastech předčí místní technologie. Proto zaujala také na veletrhu Fuel Cell Expo v Tokiu.
Autobus na vodíkový pohon v Tokiu. Foto: Shutterstock
Obchodní příležitosti v oblasti vodíkového hospodářství se navíc jeví jako značně perspektivní i s ohledem na zdroje, které chce Japonsko tomuto sektoru do budoucna věnovat. Zároveň může firemní spolupráce navázat na již existující silnou přítomnost japonských firem v Česku a pomoci při naplňování vodíkové strategie ČR. V Japonsku jednalo o potenciální spolupráci pět českých firem – Cylinders Holding, Devinn, Instar ITS, Leancat a Kolibrik.net.
Mise zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentury CzechInvest a pěti zmíněných českých firem se uskutečnila na přelomu srpna a září. Česká delegace navštívila technologická zařízení, nejdůležitější instituce odpovědné za rozvoj vodíkových technologií a prezentovala se na tematicky zaměřeném veletrhu Fuel Cell Expo v Tokiu. Účast na veletrhu, stejně jako celá mise, byla financována jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED) a podpořena také agenturami CzechInvest a CzechTrade.
PLÁNY „VODÍKOVÉ SPOLEČNOSTI“
Japonsko činí významný pokrok zvláště v oblasti mobility, kterou symbolizuje model vodíkového elektromobilu Toyota Mirai, ale také desítky autobusů městské hromadné dopravy v Tokiu na podobný pohon. Země se už může také pochlubit 170 plnícími vodíkovými stanicemi.
Japonská vláda plánuje v rámci naplnění vize „vodíkové společnosti“ a závazku dekarbonizace do roku 2050 významně investovat do dalšího rozvoje vodíkových technologií a budování mezinárodních vodíkových dodavatelských řetězců v rámci zeleného inovačního fondu. Odhaduje se, že tento trh tak bude nadále rychle expandovat, v roce 2030 dosáhne hodnoty 1 bilionu jenů (8 miliard eur) a do roku 2050 až 8 bilionů (65 miliard eur).
OTEVÍRÁNÍ DVEŘÍ
Účastníci mise navštívili dva největší vodíkové clustery v Japonsku, a to v prefekturách Jamanaši a Fukušima, financované Organizací pro rozvoj energetických a průmyslových technologií (NEDO). Fukušima Hydrogen Energy Research Field (FH2R) je vodíkové experimentální centrum, jež je výsledkem snahy japonské vlády o revitalizaci oblasti zasažené tsunami v roce 2011. Jedná se o největší výrobu zeleného vodíku na světě. Vyrobený zelený vodík se využívá v okolních průmyslových podnicích a dopravě. Také Jamanaši Hydrogen Company provozuje demonstrační centrum pro výrobu zeleného vodíku, který nachází uplatnění v sousedním městě, a česká mise zde byla vůbec první zahraniční státní návštěvou.
ČESKÝ STÁNEK NA FUEL CELL EXPO
České společnosti se představily také na českém národním stánku na veletrhu Fuel Cell Expo v Tokiu, který se konal v rámci World Smart Energy Week. Zúčastnilo se ho kolem 380 vystavovatelů, kteří prezentovali technologická řešení na výrobu čisté energie a dekarbonizaci pro téměř 30 000 návštěvníků. Na stánku byly kromě uvedených společnosti také prezentovány Česká vodíková technologická platforma (HYTEP) a transferová společnost Univerzity Karlovy.
Souběžně s návštěvou českých firem v Japonsku probíhala jednání Petra Mervarta, zmocněnce ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové technologie. Za doprovodu zástupců velvyslanectví se uskutečnily diskuze na Ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu (METI), v Japonské vodíkové asociaci (JH2A), státní agentuře NEDO a v sídle Toyota Motor Corporation. Jejich cílem byla prezentace české národní vodíkové strategie schválené vládou ČR v minulém roce a prozkoumání možností budoucí spolupráce, přičemž důraz byl kladen na její vědecko-technologický a firemní rozměr.
Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tokiu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Japonsko je vodíková velmoc, prosadit se tam ale mohou i Češi
- Víkendář: Stane se Japonsko vodíkovou velmocí?
- Nizozemsko plánuje výrazný rozvoj vodíkové infrastruktury, Češi mohou být u toho
- ČR je automobilová velmoc, ale No.1 na světě je Slovensko
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?