Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  14.09.2022 17:03:13

Evropský průmysl dusí vysoké ceny energií i klesající poptávka (Komentář)

Průmyslová produkce v eurozóně v červenci výrazně meziměsíčně poklesla a překonala již tak pesimistická očekávání. Meziměsíčně byla nižší o 2,3 %, zatímco se čekal pokles o 1,1 %. Z geografického hlediska zaznamenalo největší pokles Irsko (meziměsíčně o 18,9 %), které v posledních měsících vykazuje velké výkyvy průmyslové produkce. Důležitější je, že k meziměsíčnímu snížení výroby došlo ve třech ze čtyř největších ekonomik eurozóny, jmenovitě ve Francii (-1,5 % m/m), Španělsku (-1,0 % m/m) a Německu (-0,7 % m/m). V Itálii průmyslová produkce mírně vzrostla (0,4 % m/m), avšak po předchozích dvou výrazných poklesech. Na negativním vývoji v evropském průmyslu se podepisují vysoké ceny elektřiny a plynu, stejně tak i klesající globální poptávka po průmyslovém zboží, které zastiňují pokračující zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích a normalizaci cen neenergetických komodit. Vlivem vysokých cen energií některé podniky již přistoupily k omezení či úplnému přerušení výroby.

Zveřejněna dnes byla také řada čísel o cenovém vývoji. Inflace ve Velké Británii nepatrně v meziročním vyjádření klesla, z červencových 10,1 % na 9,9 % v srpnu. Na Slovensku naopak meziroční inflace dále vzrostla z 13,6 % na 14,0 %. Ceny průmyslových výrobců v USA se vyvíjely v souladu s očekáváními. Meziměsíčně došlo k v pořadí druhému poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozímu měsíci nižší (-0,1 % v srpnu po červencových -0,4 %). Meziroční růst průmyslových cen pak zpomalil z 9,8 % na 8,7 %. To však nic nemění na tom, že Fed bude pravděpodobně pokračovat ve svižném utahování měnové politiky. Po překvapivě silných číslech srpnové spotřebitelské inflace, hlavně tedy jádrové složky, již nyní finanční trh ve svých cenách plně zahrnuje další, v pořadí již třetí zvýšení úrokových sazeb o 75 bb na zasedání příští středu.

Po včerejším výprodeji na americkém akciovém trhu a výrazném nárůstu dolarových úrokových sazeb po zveřejnění americké inflace došlo dnes na finančních trzích k částečnému uklidnění situace. Během asijské a evropské seance sice akciové trhy ještě klesaly, když reflektovaly zmíněný vývoj v zámoří, trhy v USA však již dnes otevíraly v zelených číslech. Amerických dolar se po celý den obchodoval oproti euru poblíž parity. Česká koruna k euru mírně posílila, k 24,52 CZK/EUR, stejně tak i polský zlotý. Maďarský forint naproti tomu výrazně ztrácel.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688