Jednání velvyslanců zemí EU s ministrem zahraničních věcí J. M. Albaresem
Jednání velvyslanců zemí EU s ministrem zahraničních věcí J. M. Albaresem
14.09.2022 / 11:48 | Aktualizováno: 14.09.2022 / 12:11
Dne 12. září 2022 se v rámci českého předsednictví v Radě EU uskutečnila pracovní snídaně velvyslanců členských států EU se španělským ministrem zahraničních věcí, EU a spolupráce José Manuelem Albaresem. Velvyslanec ČR Ivan Jančárek poukázal na řadu styčných bodů mezi prioritami českého předsednictví a španělským pohledem, které lze nalézt zj. v důrazu na solidaritu, evropskou jednotu a řešení současných výzev. Ministr Albares se věnoval mj. zvládání důsledků energetické krize a adekvátní reakci na válku na Ukrajině. Nastínil také složitý mezinárodní kontext, ve kterém bude probíhat španělské předsednictví v druhé polovině roku 2023.
Velvyslanec Ivan Jančárek v úvodu ocenil osobní nasazení José Manuela Albarese při hledání společných odpovědí EU v dobách krize a připomenul španělskou podporu Ukrajiny včetně pomoci uprchlíkům. Následně připomenul účast ministra Albarese na srpnovém neformálním setkání ministrů zahraničních věcí v Praze a ocenil také jeho projev v rámci Fóra pro Ukrajinu. Neopomenul ani význam rozšíření EU o země západního Balkánu.
Ministr Albares ve své řeči položil důraz na obranu evropských hodnot. Je třeba pečovat o zdárné fungování jednotného trhu, včetně trhu s energiemi. Válka podle něj přerušila dynamiku post-covidové obnovy a evropské země stále nedosahují v hospodářské oblasti stavu před pandemií. Evropu sužuje například nebývale vysoká inflace. Podle španělského ministra je jednoznačnou odpovědí na uvedené problémy solidarita a unijní jednota. Zmínil také, že Španělsko, stejně jako ostatní členské státy, potřebuje silnou EU.
José Manuel Albares rovněž nastínil proces pokračujících příprav na španělské předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2023. Poukázal mj. na vytvoření organizačního výboru s účastí jednotlivých ministerských rezortů a vyzdvihl také roli, kterou budou hrát jednotlivé autonomní společenství. Profilové akce a neformální jednání Rady EU proběhnou až ve dvaadvaceti španělských městech napříč celou zemí.
Španělsko bude reflektovat význam evropských hodnot – rovnost, udržitelnost, inkluze – a neopomine ani boj s nelegální migrací, lekce z covid-19 či důsledky války na Ukrajině. Ministr připomenul též projev premiéra Pedra Sáncheze ke Dni Evropy, v němž poukázal na důležitost konceptu „otevřené strategické autonomie“. Mezi hlavní pilíře předsednictví bude patřit i sociální dimenze.
V závěrečné části jednání ministr Albares položil důraz na vztahy s Latinskou Amerikou, a to s nadějí na dosažení brzkého pokroku při schvalování obchodních dohod s Chile, Mexikem a se zeměmi Mercosuru. Za důležitý označil také rozvoj vztahů s africkými zeměmi, včetně Magrebu, Sahelu i subsaharské části kontinentu. Dialog s těmito zeměmi je nezbytný i co se týká bezpečnosti, komplexního socioekonomického rozvoje či boje proti nelegální migraci.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?