Ministr Reinsalu diskutoval s velvyslanci zemí EU
Ministr Reinsalu diskutoval s velvyslanci zemí EU
14.09.2022 / 12:27 | Aktualizováno: 14.09.2022 / 12:53
V úterý 13. září Velvyslanectví České republiky v Estonsku zorganizovalo v rámci druhého předsednictví ČR v Radě Evropské unie pracovní oběd ministra zahraničních věcí Estonska Urmase Reinsalu s velvyslanci členských států Evropské unie. Setkání umožnilo diskusi o důležitých výzvách aktuálního období.
Ministr zahraničních věcí Urmas Reinsalu přestavil hlavní současné priority estonské zahraniční politiky a estonské vlády. Ve svém projevu zdůraznil několikero celoevropských témat, a to důležitost podpory Ukrajině a uvalení sankcí na Ruskou federaci, jako je především přerušení vydávání víz ruským občanům. S politikou vůči Rusku značně souvisí i potřeba řešit energetickou krizi. Estonsko se jednak podílí na hledání společného návrhu na plénu Evropské unie, ale zároveň i doufá, že specifika jednotlivých členských států umožní hledat i variabilní řešení. Jedním z prosazovaných scénářů Estonska je i kompletní zastavení dovozu ruského plynu, což by mělo být dalším krokem k úplné izolaci Ruské federace. Vyjma otázek souvisejících s děním na Ukrajině ministr Reinsalu zmínil i důležitost rozšíření Evropské unie.
Ministr Reinsalu také shrnul závěry z mimořádného jednání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku (TTE Council), která se uskutečnila 9. září, a věnovala se právě energetice. Jejím výsledkem bylo několikero apelů na Evropskou komisi v oblasti krátkodobých i dlouhodobých řešení vysokých cen energií. Ministr Reinsalu také zmínil neformální setkání ministrů zahraničí Evropské unie, které se konalo 31. srpna v Praze, tzv. Gymnich. Tématem tohoto jednání byla především Ruská agrese na Ukrajině, její globální důsledky a další sankce vůči Ruské federaci, a jejím výsledkem bylo kupříkladu zrušení evropsko-ruské vízové dohody.
Po projevu ministra Reinsalu dostali prostor velvyslanci, aby pokládali své dotazy a rozproudili společnou diskusi, která umožnila i výměnu názorů na řadu témat. Otázky se týkaly zejména koordinovaného postoje vůči Rusku, podpoře Ukrajině včetně poválečné obnovy, ale i politiky vůči Číně. Diskuse se týkala i výzev domácí politiky, jako je například inflace či obnovitelné zdroje energie.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?