Novou britskou premiérkou se stala Liz Trussová
6. 9. 2022 – Borise Johnsona ve funkci britského premiéra nahradí dosavadní ministryně zahraničí Liz Trussová. V hlasování členů Konzervativní strany získala celkem 81 326 hlasů svých spolustraníků, zatímco její protivník Rishi Sunak obdržel 60 399 hlasů. Trussová bude historicky třetí ženou v čele britské vlády po Margaret Thatcherové a Therese Mayové.
Třetí žena v čele britské vlády potvrdila pozici favoritky stranického referenda
Procentuální poměr hlasů obou kandidátů vyzněl následujícím způsobem: 57,4 % hlasů obdržela Trussová a 42,6 % Sunak. Trussová tak potvrdila pozici favoritky, byť rozdíl mezi oběma kandidáty nebyl tak markantní, jak naznačovaly předvolební průzkumy. Trussová ve svém děkovném projevu vyjádřila uznání směrem ke svému předchůdci v roli britského premiéra Borisi Johnsonovi.
V úterý 6. září britská královna Alžběta II. přijala Liz Trussovou na skotském zámku Balmoral, kde se momentálně královna nachází. Hlava monarchie nejprve přijala rezignaci končícího ministerského předsedy Borise Johnsona, a posléze jmenovala do funkce Trussovou.
Trussová bude muset řešit několik obtížných výzev současně
Trussová se bude muset v roli premiérky vypořádat s četnými výzvami – s vysokou inflací, s energetickou krizí i s neutěšenou mezinárodní bezpečnostní situací, komplikovanou v důsledku probíhající ruské agrese na Ukrajině. Třetí žena v čele britské vlády po svém zvolení do čela Konzervativní strany uvedla, že chce mimo jiné snížit daně, rozvinout ekonomiku a vyřešit krizi cen energií.
Z hlediska pozice k EU prošla Trussová proměnou o 180 stupňů. V době referenda o vystoupení Velké Británie z EU patřila mezi hlasité zastánkyně setrvání v Unii. Od té doby se však stala výraznou zastánkyní brexitu. V červnu letošního roku to byla ona, kdo předložil návrh zákona jednostranně měnícího podmínky aplikace severoirského protokolu, který je součástí Výstupové dohody.
Analytik Nerad: Dohodu s Bruselem nelze očekávat
Podle Filipa Nerada, zahraničně-politického analytika a vedoucího zahraniční redakce Českého rozhlasu, Trussové v konfrontaci o post nového lídra Konzervativní strany pomohlo právě i to, že je vnímána jako stoupenkyně tvrdého kurzu vůči EU. „Ať už bude z této dvojice britským premiérem kdokoli, tak jakákoli konzervativní vláda nebude příliš nakloněná nějaké dohodě s Bruselem a bude se zdráhat plnit podmínky brexitové smlouvy nebo plnit část s dohodami týkajícími se Severního Irska,“ předpověděl těsně před zveřejněním výsledku stranického referenda v podcastu Vinohradská 12 Nerad.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory