Deficit se dále prohlubuje, zveřejněn byl plán na příští rok
Stát na konci srpna hospodařil s deficitem ve výši 231,1 mld. Kč. Po dvou třetinách letošního roku si tak vláda ve srovnání s předchozím rokem vede o necelých 70 mld. Kč lépe a deficit je takřka totožný jako ve stejném období v roce 2020. Vláda zároveň představila první návrh rozpočtu na rok 2023. V příštím roce by se deficit měl snížit z letošních 330 miliard na 270 miliard Kč. To ale stále odpovídá necelým 4 % HDP. Pod 3 % by se deficit podle plánu MF ČR měl dostat v roce 2024. Hlavní problém ale bude i nadále představovat vysoké strukturální saldo, kdy stát se při současném nastavení jednoduše neuživí a musí si půjčovat nejen na investice, ale i na některé (kvazi)mandatorní výdaje. Čím dál tím více tíživá je i obsluha státního dluhu, kdy stát si půjčuje za vysoký úrok a na samotnou obsluhu vydá v následujících letech vyšší desítky miliard Kč.
Ke konci letošního srpna došlo ve srovnání s předchozím rokem ke zvýšení státních příjmů o 8,1 % (+77 mld. Kč). Výdaje pak poprvé v letošním roce nevykazují pokles, a naopak meziročně vzrostly o 0,8 % (+10,1 mld. Kč). Deficit je takřka stejný jako v roce 2020, kdy na konci roku stát hospodařil se záporným saldem ve výši 367 mld. Kč. Letošní srpnový výsledek je ovšem negativně ovlivněn příjmy z EU, které jsou zkreslené zhruba o 17 miliard Kč. Celkově pro letošní rok plánuje vláda hospodařit s deficitem ve výši 330 mld. Kč.
Stejně jako v předchozích měsících strana příjmů v meziročním srovnání těží zejména z růstu inkasa DPH, kdy se podařilo vybrat o 18,6 % více (+34,4 mld. Kč). Důvodem je vyšší poptávka a zejména rostoucí cenová hladina. O 6,3 % rostl stejně jako v červenci výběr příspěvků z pojistného na sociální zabezpečení (+24,7 mld. Kč), což odráží mj. růst mezd a vyšší zaměstnanost. Inkasu spotřebních daní pomohlo kromě ekonomického růstu i oživení cestovního ruchu, meziročně tak stát vybral o 9,9 % více (+9,1 mld. Kč). To i navzdory snížení daně na pohonné hmoty, které se začíná negativně v účtu odrážet.
U výdajů opět hlavní rozdíl představují nižší transfery podnikatelským subjektům (-56,2 %; -57,9 mld. Kč), které ale tentokrát nestačily na udržení meziročních výdajů na nižší úrovni. Největší zátěž proti loňsku představují valorizované důchody, kdy výdaje na výplaty stouply o 8,1 % (28,6 mld. Kč). Pozitivně lze hodnotit pokračující růst kapitálových výdajů, které jsou meziročně o 19,4 % vyšší (+16,3 mld. Kč) a největší podíl míří do dopravní infrastruktury.
Celkově letošní rozpočet míří směrem k naplánovanému 330miliardovému deficitu. Představený rozpočet na příští rok představuje krok správným směrem (=snížení deficitu), otázkou ale je, jestli je tempo snižování dostatečné. Vysoký strukturální schodek vyžaduje významné škrty v mandatorních výdajích, spolu s růstem příjmů. Výhled na příští roky (deficit 24: 250 mld. Kč; 25: 230 mld. Kč) předpokládá postupné snižování, ovšem bez dostačeného manévrovacího prostoru pro případnou reakci na budoucí negativní události. I na konci volebního období by deficit měl přesahovat 2 % HDP. Několikaset miliardové schodky se tak začínají jevit jako „nový normál“ české státní kasy.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Odstupné pro rok 2020 - online kalkulačka. Na jaké odstupné máte nárok?
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Platové tabulky lékařů a zubařů v roce 2020
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?