(Kurzy.cz)
Roach (ex-Morgan Stanley): USA potřebují zázrak, aby se vyhnuly recesi. Spotřebitelé nakonec podlehnou tlaku inflace
Uznávaný ekonom, profesor a bývalý šéf Morgan Stanley Asia Stephen Roach vyslovil přesvědčení, že USA budou potřebovat zázrak, aby se vyhnuly recesi. Podle Roache jsou ekonomické komplikace z první poloviny roku teprve předehrou pro mnohem výraznější ekonomické zpomalení, které bude trvat až do roku 2024.
Důvodem recese přitom bude reakce ekonomiky na změnu kurzu monetární politiky Fedu směrem k pomyslnému utahování dříve rozvolněných kohoutů kvůli příliš vysoké inflaci. Podle Roache centrální banka v tomto ohledu ještě nepředvedla vše. Podle Roache bude situace současného boje s inflací podobná tomu ze začátku 80tých let minulého století pod taktovkou Paula Volckera. Jeho boj s inflací nakonec vyústil ve více jak 10procentní nezaměstnanost. Stávající šéf Fedu Powell už deklaroval, že hodlá sazby dotlačit až do "restriktivní" zóny a ta je podle Roache stále ještě poměrně vzdálená od stávajícího stavu.
Míra registrované nezaměstnanosti je zatím i přes dosavadní kroky Fedu stále ještě blízko 3,5%, což je nejnižší úroveň od roku 1969. Podle Roache půjde míra nezaměstnanosti brzy nahoru. První příležitost bude mít už tento pátek, kdy budou zveřejněna data za srpen. To, že míra i přes dosavadní kroky Fedu v podstatě nereagovala, podle Roache jen ukazuje, jak moc Fed ještě musí udělat. Ekonom odhaduje, že by mělo dojít k posunu míry směrem k cca 5% a mohlo by dojít i k růstu směrem k 6%. Doposud odolní spotřebitelé, kteří svými výdaji stále drží hlavní ekonomiku světa v relativně dobré kondici, nakonec při stále vysoké inflaci kapitulují a šlápnou na pomyslnou brzdu ve svých výdajích a to následně zbrzdí celou ekonomiku a vyvolá to také tlak na pracovním trhu. Ekonomika by ve finále mohla poklesnout o cca 1,5-2% při růstu nezaměstnanosti nejméně o 1-2 procentní body. Takový vývoj by podle Roache byl velmi umírněný a "přijatelný".
Roach očekává možnost recese také v globálním měřítku.
Hlavním rizikem nastíněného vývoje je podle ekonoma především zhoršování vzájemných vztahů mezi USA a Čínou. Během posledních 5 let se vzájemné vztahy 2 hlavních ekonomik světa posunuly od obchodní války k válce technologické a nyní mají potenciál přerůst do studené války. Možnost výraznějšího zhoršení současného stavu je v podobných případech poměrně veliká a snadno naplnitelná.
Vladimír Urbánek
V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.
Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?