Komodity a železná sázka na čínský BAU
Caixinglobal píše, že globální těžaři železné rudy sází na čínskou poptávku po této komoditě. Tedy na to, že v Číně se bude (dál) mohutně investovat do infrastruktury a bude pokračovat po železe hladová urbanizace. Dobrá sázka? Pár úvah o současných komoditách...
Pokud začneme obecněji u komodit jako celku, tak jejich ceny se po propadu na počátku roku 2020 zvedly na mimořádně vysoké úrovně. Pro globální ekonomiku představovaly významnou součást celkového nabídkového šoku a staly se i jedním z hlavních tahounů inflace. Poslední týdny a měsíce ale přinesly na komoditách znatelnou korekci, jejich ceny jsou podle SPX GSCI indexu už „jen“ na úrovni let 2013/2014. Což je mimochodem jedním z argumentů, proč by hlavní inflační tlaky mohly být za námi:
Zdroj: Twitter
Třeba Morgan Stanley tvrdí, že komodity vstoupily do nového cyklu a dají se čekat strukturální tlaky na jejich vysoké ceny. Kvůli onomu vývoji v Číně a nutnosti přejít na nový model, který mimo jiné nebude nafukovat další a další dluhy, se o tezi MS dá podle mne pochybovat. V čem je ale (opět podle mne) pevná, je kapacitní podinvestovanost řady komoditních odvětví. Někde to může být tradiční cyklický jev, kde lékem na vysoké ceny budou nakonec právě vysoké ceny (podporující investice). Třeba u ropy ale hovoříme pravděpodobně o jevu strukturálním – investice ropných firem se chovají stále atypicky a nekopírují ceny ropy tak, jak tomu bývalo v minulosti. A příčina je zřejmá.
Každopádně to, že úvahy o dalším vývoji na komoditách, mohou nabrat řadu směrů, ukazují právě železné sázky na Čínu. Přesněji na její „business as usual“. Na jednu stranu a na základě historických zkušeností může dávat smysl. Na stranu druhou platí pravý opak – pokud vezmeme v úvahu onu snahu a v podstatě nutnost změnit směr. Hezky to shrnuje v Číně působící ekonom Michael Pettis, Poukazuje na to, že investice v Číně tvoří 40 – 45 % ekonomické aktivity, z nich pak jde asi 60 % do realitního sektoru a infrastruktury. Podle ekonoma takových poměrů nedosahovala v minulosti žádná jiná země. A „vláda ví, že musí investice do realit a infrastruktury prudce snižovat“.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Zemědělské komodity, agro komodity - cena pšenice, kukuřice, kakaa
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Komodity
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Železo, železná ruda - kovy, vývoj ceny surovin
- Komodity a železná sázka na čínský BAU
- Množící se sázky na čínské oživení pomáhají cenám železné rudy
- Čínský hlad po komoditách v roce 2017: Rekordní dovozy železné rudy, ropy, mědi a tak podobně
- Hedge fondy zvyšují sázky na růst komodit
- Fondy výrazně zredukovaly sázky na růst cen zemědělských komodit
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory