Možností, jak při současné inflaci zhodnotit peníze, ubývá
Inflace trápí české domácnosti již nějaký ten pátek, a zdražování ještě zdaleka nekončí. Prognózy počítají i pro rok 2023 s inflaci kolem 9 procent. Obecně platí, že inflace dlouhodobě znehodnocuje naše úspory. V případě, že domácnosti ještě nějaké volné úspory zbývají, existují stále možnosti, jak inflaci překonat? Odborníci jasnou odpověď nedávají, naznačují však jaké jsou možnosti.
V červenci 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 17,5 procenta v porovnání se stejným měsícem v roce 2021, uvedla Česká národní banka. ČNB dále ve své nejnovější prognóze očekává, že inflace v roce 2023 dosáhne 9,5 procenta. Ministerstvo financí pak v letošním roce očekává růst cen o 16,2 procenta, v příštím roce „jen“ o 8,8 procenta. „Prognózy ukazují, že aby domácnost překonávala dlouhodobě inflaci, bude potřebovat nástroj, který zhodnotí prostředky v průměru 8 až 10 procent. Konzervativními nástroji už lidé takovou inflaci dlouhodobě neporazí,“ upozorňuje Václav Šimek, partner Freedom Financial Services.
Spořicí produkty inflaci porazí stěží
S rostoucí základní úrokovou sazbou České národní banky rostly nejenom úrokové sazby hypoték, ale i úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Aktuálně lze na spořicích účtech dosahovat zhodnocení až kolem 5 procent, před rokem to bylo přitom stěží 0,5 procenta. Stejně tak úroky termínovaných vkladů vystoupaly až k 7 procentům. Na inflaci to však nestačí a je potřeba počítat s tím, že když půjde úroková sazba ČNB dolů, budou klesat i úroky těchto produktů. „Stavební spoření inflaci rovněž neporazí. Některé stavební spořitelny zvýšily u tarifů úrok až na 3 procenta. Kromě úročení vkladu můžete též získat státní příspěvek až 2 000 korun ročně. Pokud měsíčně ukládáte na novou smlouvu 1 700 korun, aktuálně se můžete dostat s kombinací státní podpory a úročení až na čistou úrokovou sazbu 6,3 % ročně,“ vypočítává Václav Šimek z Freedom Financial Services. „Diskutované zrušení státní podpory by s čistou úrokovou sazbou značně zamávalo,“ dodává Václav Šimek.
Odborníci aktuálně doporučují především ověřené investiční metody. S inflací dokáží bojovat akcie, hlavně hodnotové akcie velkých firem, které vyplácí dividendu. Ty totiž zohlední rostoucí ceny svých vstupů do ceny výstupu – výrobku. Do akcií může skrze různé platformy investovat každý sám, nebo lze využít různých typů fondů založených na akciích, které mají namixované portfolio. Akcie nejsou jen abstraktním pojmem, ale naopak za každou z nich stojí konkrétní firma a její hodnota. „Všechny firmy chtějí růst a generovat zisk. Proto se snaží přizpůsobit novým situacím na trhu, reagovat na nečekané události a také je pro ně prioritou obstát v každé době. Právě z toho dlouhodobě investoři profitují,“ říká David Moravec, obchodní ředitel KBC Asset Management, pobočky ČSOB. „Co se akcií týče, jsme na medvědím trhu a osobně si myslím, že vybraná odvětví pokles ještě čeká. Naopak jsou zde sektory, které mají nejspíš to nejhorší za sebou. Hodnota akcií technologických firem výrazně poklesla, navzdory tomu jsou stále ještě docela drahé například oproti energetickým firmám. Ty se zdají být podhodnocené a mají růstový potenciál. Zajímavé příležitosti představují těžební firmy, které logicky profitují ze zvýšených cen komodit,“ říká Martin Machoň, majitel společnosti APS.
Tajemná oblast alternativních investic
Pod pojmem alternativní investice si lze představit cokoli co nespadá pod běžnou nabídku finančních institucí. Definice sama o sobě naznačuje, že alternativní investice je trochu vágní pojem a pokud například pro někoho je investice do zlata alternativní, pro jiného může jít o zcela základní investiční nástroj. Alternativní investicí je zcela určitě investice do vzácných sběratelských předmětů, například obrazů, whisky, veteránů či sběratelských mincí. Alternativní investicí mohou být ale i speciálně zaměřené fondy, například fond společnosti APS specializující se na problémové pohledávky.
Konkrétně obliba investice do sběratelských mincí je nesporná. „Za čtyři svatováclavské dukáty ražené v roce 2014 byl v červenci nový majitel ochoten dát téměř 3 miliony korun,“ říká Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví v Aukro.cz. Dukáty se přitom v roce 2014 začaly prodávat za cenu kolem 600 000 Kč. Příkladem statisícové investice byl nedávný prodej tří zlatých uncových mincí České národní banky – Zlaté buly sicilské, věrozvěstů Konstantina a Metoděje a mistra Jana Husa. Vzácné zlaté mince se na Aukru prodaly za 338 500 Kč. Příkladem mince v hodnotě řádu tisíců korun je třeba aktuálně prodávaná stříbrná pětsetikoruna ČNB s motivem motocyklu Jawa. "V letošním červnu vzdala holt kultu Jawa i ČNB vydáním stříbrné pětisetkoruny. Tato mince se na Aukru aktuálně prodává kolem 3 300 korun," dodává Pavel Krejčíř.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory