Jak bankéři v srpnu 1968 rozváželi po republice data
Aleš Michl (Mladá fronta DNES 22. 8. 2022 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Srpen 1968 ve Státní bance československé? Podařilo se mi v archivu najít kratší článek z časopisu Hlas banky ze 14. září 1968. Byl nazvaný K uplynulým dnům... a napsal ho Jiří Šulc z ústředí banky.
„Ústředí banky, přestože bylo od 21. do 23. 8. 1968 vojensky obsazeno, bylo ve spojení s krajskými pobočkami a vydávalo včas nezbytně nutné pokyny pro činnost poboček. Díky patří pracovnicím u dálnopisů a v telefonních ústřednách, které iniciativně hledaly a zprostředkovaly spojení s těmi krajskými pobočkami, se kterými bylo spojení ztraceno. Tak např. s krajskou pobočkou v Hradci Králové bylo udržované dálnopisné spojení prostřednictvím pobočky Pardubice. Velmi nám pomohla i krajská pobočka Ústí nad Labem, která zprostředkovala předání některých pokynů k vysílání legálním rozhlasem na celém území státu.
Ze zpráv, které jsme postupně dostali od poboček, vyplývá, že výplaty mezd podnikům a jejich závodům a dotace spořitelnám byly na celém území státu včas prováděny a byly důsledně dodrženy i další pokyny týkající se výplaty hotovostí. Zvlášť obtížná byla situace v Praze, kde ve dnech 21. a 22. srpna byla cizími vojsky zcela znemožněna pokladní činnost v hlavní budově Na Příkopě 28 a na Václavském náměstí. Takto obtížnou situaci podařilo se operativně vyřešit tím, že výplaty byly převedeny na pobočku Praha-západ. Pracovníci této pobočky mimořádným pracovním vypětím a obětavostí dokázali podstatně zvýšený počet a rozsah výplat zvládnout a mají hlavní zásluhu na tom, že pracovníci řady podniků v Praze dostali včas své mzdy a platy. Operativně byly prováděny i přesuny peněz mezi pobočkami bez ohledu na obtížnou dopravní situaci a velké riziko.
Přes mimořádně ztížené podmínky podařilo se též téměř ve všech pobočkách udržet ažuritu účtování. Opoždění bylo pouze u poboček napojených na výpočetní středisko v Praze a na některé strojně-početní stanice v důsledku ochromení přípravy listovních zásilek. Pobočky v Středočeském kraji však pohotově zorganizovaly přepravu účetních podkladů svými auty, takže výpočtové středisko mohlo v krátké době plně obnovit provoz a s mimořádným vypětím dosáhlo k 28. 8. 1968 ažurity (zaúčtování).
Uvedl jsem jen stručný přehled o tom, za jakých podmínek se podařilo splnit hlavní úkoly v provozu banky. Účetně-operativní, pokladní a směnárenský úsek znovu prokázal, že vedení banky a naše národní hospodářství se na něj může vždy plně spolehnout.“
A to platí dodnes.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?